Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADIII/415-37/2005
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADIII/415-37/2005
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
obliczenie podatku
ulga podatkowa
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z wymianą podłogi podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację w zeznaniu podatkowym za 2005r.?


Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.), wydatki poniesione w latach 2004 i 2005 na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w przepisie art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli podatnik poniósł wydatki w roku podatkowym na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy ww. ustawy przewidują możliwość skorzystania z tej ulgi poprzez odliczenie od podatku (w granicach limitu) 19% faktycznie poniesionych wydatków. Wydatki takie zgodnie z z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 6 ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika VAT, niekorzystającego ze zwolnienia z tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu wpłaty.

Szczegółowy wykaz dotyczący wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21grudnia 1996r./Dz U. Nr 156 poz. 788/. W przypadku remontu lub modernizacji mieszkania w ramach ulgi można odliczyć wydatki, które dotyczą remontu, modernizacji lub wykonania nowych elementów w lokalu mieszkalnym, a wśród nich m. in. ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych, podłóg i posadzek, okien, świetlików, drzwi i tapet.

Odliczeniu od podatku podlega więc wydatek związany z wykonaniem nowej podłogi (np. wymiana płytek, parkietu, wykładziny PCV, paneli).

Jednocześnie informuje się, że limity odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej dotyczą wydatków poniesionych łącznie w latach 2003 - 2005.

Zgodnie z art. 27a ust. 3, 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., kwota, o którą zmniejsza się podatek w 2005 roku nie może przekroczyć 19% poniesionych wydatków, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż:
- 4 725zł minus kwota odliczenia z tytułu wydatków poniesionych i podlegających odliczeniu w 2003 i 2004r. - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych, bądź
- 5 670zł minus kwota odliczenia z tytułu wydatków poniesionych i podlegających odliczeniu w 2003 i 2004r. - jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli podatnik remontował lub modernizował jednocześnie budynek mieszkalny, lokal mieszkalny lub dokonywał wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, to łączne odliczenie z tych tytułów nie może w latach 2003-2005 przekroczyć kwoty 5 670zł.

Wysokość powyższych limitów podwyższa się o kwotę 945zł - jeżeli dokonując remontu lub modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego poniósł wydatki na remont i modernizację instalacji gazowej, urządzeń elektrometrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tymi wydatkami przekroczył limity odliczeń, o których mowa wyżej.

Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej mogą być odliczone w 2005r., jeżeli suma wydatków poniesionych przez podatnika w latach 2003-2005 wyniosła co najmniej 567zł.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną na dzień jej sporządzenia. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj