Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PP/443-126/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-126/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Stawka podatku VAT dla prac budowlanych i remontowych w budynku należącym do Pogotowia Opiekuńczego.


POSTANOWIENIE

Na postawie art. 14 a § 1 - 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12 i art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stwierdzam, że przedstawione we wniosku z dnia 23-08-2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 02-09-2005r.) stanowisko Spółki, iż prace budowlane polegające na wymianie okien wraz z obróbką oraz remoncie łazienek w budynku należącym do Pogotowia Opiekuńczego sklasyfikowanym wg PKOB 1130, podlega opodatkowaniu stawką 7% VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23-08-2005r. złożony został w tutejszym Urzędzie wniosek (uzupełniony pismem z dnia 02-09-2005r.) o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Poruszono w nim jedno zagadnienie. W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego zastosowania stawki podatkowej na wykonanie usługi polegającej na wymianie okien wraz z obróbką oraz remoncie łazienek, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym obiekt budowlany, o którym mowa we wniosku (pogotowie opiekuńcze) posiada numer wg PKOB - 1130.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r., stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do :
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych

Art.146 ust.2 cytowanej ustawy stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- 113 ex - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki Kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto stawkę 7% podatku VAT stosuje się od 15 lutego 2005r. również do usług polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) takich jak :
domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych - załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - stosownie do § 5 ust. 1 (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Przez remont - zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt 8 ustawy prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) - należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. Nr 33, poz. 289 ze zm.), pogotowia opiekuńcze należą do tego samego grupowania (85.31. A) co domy dziecka - tj. całodobowa opieka wychowawcza dla dzieci i młodzieży. Podklasa ta obejmuje działalność placówek opieki całkowitej nad dzieckiem i młodzieżą.

Biorąc powyższe pod uwagę, usługi budowlane polegające na wymianie okien oraz remoncie łazienek w budynku pogotowia opiekuńczego, podlegają opodatkowaniu wg 7% stawki podatku od towarów i usług. Zatem zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanem prawnym, stanowisko wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż stosowanie stawki w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w budynkach wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, są uprawnieni zarówno wykonawcy tych robót, jak i ich podwykonawcy, gdyż wysokość stawki podatkowej powiązana jest z rodzajem obiektu budowlanego, w którym roboty mają miejsce.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności, oraz prawidłowego jego opodatkowania.

W razie trudności w ustaleniu właściwego grupowania, zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania wyrobu, usługi lub towaru do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 23-08-2005r. uzupełnionego pismem z dnia 02-09-2005r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tutejszego Organu Podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj