Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-111/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-111/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy utrata przez samochód homologacji ciężarowej powoduje konieczność zwrotu podatku odliczonego od rat leasingowych ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z dnia 14.01.2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko
jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywała Pani samochód z homologacją ciężarową - na podstawie umowu leasingu zawartej dnia 18.04.2002 r. na okres 36 miesięcy. Umowa leasingu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym w kwietniu 2004 r., w związku z czym podatek VAT od rat leasingowych był odliczany w pełnej wysokości do końca trwania umowy.Po wygaśnięciu umowy leasingu , samochód został przez Panią wykupiony i zamierza Pani wystąpić o zmianę jego homologacji z ciężarowej na osobową.

W złożonym wniosku pyta Pani, czy wskutek utraty przez samochód homologacji ciężarowej będzie Pani musiała zwrócić podatek VAT odliczony od rat leasigowych.
Pani zdaniem - utrata homologacji ciężarowej nie spowoduje konieczności zwrotu podatku od towarów i usług od rat leasingowych; konieczność odprowadzenia podatku VAT wystąpi natomiast w momencie sprzedaży przedmiotowego samochodu lub w momencie jego „ wyprowadzenia z ewidencji środków trwałych."

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) - co do zasady- w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego .Przepis ten odnosi się m.in. do kwot podatku naliczonego określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu rat leasingowych dotyczących samochodu ciężarowego, służącego wykonywaniu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej; przy czym dotyczy kwot podatku w wysokości 100 % , pod warunkiem rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym zgodnie z przepisem art. 154 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie w obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisu, który mówiłby o utracie tego prawa po zmianie homologacji samochodu z ciężarowej na osobową - już po wygaśnięciu umowy leasingu.

Tak wiec zmiana homologacji samochodu z ciężarowej na osobową powygaśnięciu umowy leasingu nie spowoduje konieczności zwrotu podatku odtowarów i usług odliczonego od rat leasingowych za używanie przedmiotowego samochodu.Obowiązek odprowadzenia podatku należnego wystąpi w momencie sprzedaży przedmiotowego samochodu lub w momencie przekazania go na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ( art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ).


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przpisów jej dotyczących ;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.


Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj