Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-47-4/PIT/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-47-4/PIT/05
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
emeryci
energia elektryczna
informacja dla podatnika
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo wystawić dla jednego emeryta lub rencisty dwa dokumenty PIT-8C w sytuacji, gdy korzysta on z ulgowej odpłatności w dwóch punktach odbioru energii, zlokalizowanych na terenie dwóch różnych Oddziałów Spółki?


W dniu 7 września 2005r. Płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 19 października 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca na podstawie zapisów Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego, jako dostawca energii elektrycznej stosuje ulgową cenę w rozliczeniach za jej zużycie przez własnych pracowników, rencistów i emerytów oraz pracowników, rencistów i emerytów innych firm, objętych wyżej wymienionym układem zbiorowym. Jednostka wystawiła za rok podatkowy 2004 informację o wysokości przychodów PIT-8C dla każdego emeryta i rencisty, zatrudnionego wcześniej u innego pracodawcy, pozostawiając tym samym sprawę do indywidualnego rozstrzygnięcia przez osobę zainteresowaną. Ponieważ sam fakt wystawienia PIT-8C powoduje, zdaniem Wnioskującej obowiązek opodatkowania dochodu w nim wykazanego, działania Spółki spowodowały szereg nieporozumień. Bowiem w znacznej większości przypadków emeryci i renciści nie uzyskali od swoich macierzystych Firm żadnych dodatkowych świadczeń, co tym samym kwalifikuje dochód z tytułu stosowania ulgowej odpłatności do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 (wysokość rocznego dochodu nie przekracza kwoty 800 zł).

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy Jednostka ma prawo wystawić dla jednego emeryta lub rencisty dwa dokumenty PIT-8C, w sytuacji, gdy korzysta on z ulgowej odpłatności w dwóch punktach odbioru energii, zlokalizowanych na terenie dwóch różnych Oddziałów Spółki ?

Zdaniem Wnioskującej, w odniesieniu do tych emerytów i rencistów, których poprzednio łączył stosunek pracy z innymi niż Wnioskująca firmami, Spółka powinna wystawić informacje PIT-8C, bowiem jako jednostka realizująca prawo do korzystania z ulgowej odpłatności za energię elektryczną, nie dysponuje informacjami o innych niż wskazana ulga świadczeniach, jakie mogliby otrzymać emeryci i renciści od swoich byłych pracodawców. W związku z powyższym, zdaniem Jednostki, skoro emeryt lub rencista przechodził na emeryturę (rentę) z innego zakładu pracy, a dochód z tytułu ulgowej odpłatności wygenerowany został u Wnioskującej, która jednocześnie ponosi związane z tym koszty, jest ona zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C.

W przypadku, gdy emeryt lub rencista dokonuje podziału taryfy pracowniczej na dwa punkty odbioru, tzn. mieszka na stałe w Poznaniu, a działkę posiada na terenie działania Oddziału Szczecin, Wnioskująca wystawiła dwie informacje o wysokości dochodu PIT-8C. Jednostka uznała takie rozwiązanie za prawidłowe, ponieważ stosowany przez Spółkę system bilingowy „Zbyt 2000” nie ma możliwości generowania jednego dokumentu PIT-8C.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się, co następuje :

Stosownie do przepisu art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Jak wynika z art. 42a cytowanej ustawy podatkowej, składający informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, winni w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło osiągnięcie dochodu, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości tego przychodu. W sytuacji, gdy Jednostka wypłaca świadczenie w postaci ulgi w opłacie za energię elektryczną, winna sporządzić jedną informację PIT-8C.

Reasumując, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, działanie Wnioskującej uznać należy za nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 42a ustawy podatkowej Jednostka winna złożyć jedną informację PIT-8C, zawierającą dane o wszystkich świadczeniach, otrzymanych od Niej przez beneficjenta w danym roku podatkowym.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj