Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-55/05
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-55/05
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja
dotacja celowa
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług
podstawa opodatkowania
środek trwały
warunki odliczenia


Pytanie podatnika
1. Czy otrzymana dotacja celowa na zakup środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy zawarty w zakupionych towarach (sfinansowanych w części z przedmiotowej dotacji)naliczony podatek od towarów i usług podlega odliczeniu od podatku należnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 11 kwietnia 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 12.04.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 26 kwietnia 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym przez Was stanem faktycznym w pismach z dnia 11 i 26 kwietnia 2005 r., otrzymaliście z Urzędu Miejskiego dotację. Dotacja ta, zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza, została przeznaczona na zakupy inwestycyjne.Za otrzymaną dotację, powiększoną o własne środki, zakupiliście środki trwałe dla potrzeb prowadzonej przez Wasz zakład akcji zimowej.W miesiącu otrzymania na rachunek bankowy dotacji, uwzględniliście ją w deklaracji VAT-7 i odprowadziliście podatek od towarów i usług w wysokości 22%. Kwotę dotacji przyjęliście jako kwotę brutto.
Od zakupionych środków trwałych odliczyliście podatek od towarów i usług, ponieważ będą one służyły sprzedaży opodatkowanej.Waszym zdaniem, powyższa dotacja podlega opodatkowaniu a podatek naliczony od zakupów środków trwałych sfinansowanych z powyższej dotacji podlega odliczeniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), informuje, iż stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z przywoływanym powyżej przepisem, otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w wypadku występowania bezpośredniego związku tej dotacji z dostawą lub świadczeniem usług. Podstawą zaliczenia dotacji do podstawy opodatkowania jest cel jej udzielenia - sfinansowanie bądź dofinansowanie konkretnej dostawy lub świadczenia usługi.

W przedmiotowej sprawie podatnik otrzymał dotację na zakup środków trwałych wchodzących w skład jego zakładu. Nie zachodzi więc w tym przypadku bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną przez Was dotacją a realizowaną przez Wasz zakład konkretną dostawą bądź świadczonąusługą, wobec czego dotacja ta nie podlega opodatkowaniu.
W związku z powyższym, stanowisko Podatnika w tej kwestii należy uznać za nieprawidłowe i orzec, jak w sentencji.

Natomiast w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup środków trwałych za otrzymaną dotację, Naczelnik tut. organu podatkowego informuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl zaś art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek na zakup środków trwałych jest bezpośrednio związany z dotacją, o której mowa w Waszym piśmie, która objęta jest zwolnieniem od podatku dochodowego. W związku z powyższym, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatku poniesionego na zakup środków trwałych.
Tak więc dotacja opisana w przedmiotowym piśmie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup środków trwałych służących sprzedaży opodatkowanej, sfinansowanych z otrzymanej dotacji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj