Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US.I-1/A-415-16/05
z 14 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1/A-415-16/05
Data
2005.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek naliczony VAT zawarty w cenie zakupionego paliwa może stanowić koszt uzyskania przychodu?


W dniu 07.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. uznawania za koszt uzyskania przychodu kwoty podatku VAT naliczonego od zakupionego paliwa w następującej sytuacji:

Pan ( ... ) jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą . Prowadzona działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Ponadto jest podatnikiem podatku VAT. W prowadzonej działalności gospodarczej używa samochodu dostawczego marki IVECO C35501E33 o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg. Samochód posiada jeden rząd siedzeń oddzielony ścianą skonstruowaną fabrycznie. Od w/w pojazdu odprowadzany jest podatek od środków transportu. Do dnia złożenia wniosku o udzielenie interpretacji pojazd nie został poddany dodatkowym badaniom technicznym przez uprawnioną stację diagnostyczną celem potwierdzenia spełnienia wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust.4 pkt 1-4 ustawy o VAT. Zgodnie z informacją z dnia 09.11.2005 r. Pan ( ... ) w dniu 19.10.2005 r. uzyskał zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu oraz o spełnieniu przez ten pojazd dodatkowych warunków technicznych o których mowa w art.86 ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ).

W związku z powyższym Pan ( ... ) złożył zapytanie polegające na tym ,czy podatek naliczony VAT zawarty w cenie zakupionego paliwa może stanowić koszt uzyskania przychodu.

W świetle przedstawionych okoliczności Pan ( ... ) uznał, iż na podstawie art.23 ust.1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek naliczony VAT od zakupionego paliwa , do którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego VAT nie był uprawniony z uwagi na brak zaświadczenia, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pana ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.

Stosownie do art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 r. ze zm. ) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Zgodnie z art. 23 ust. l pkt 43 lit. a) wyżej wymienionej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym jednak wyjątkiem, iż jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy ,iż przepisy powyższe, co do zasady wyłączają z kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony. Jednakże od reguły tej ustawodawca przewidział wyjątki.

Mianowicie, jeżeli podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, ma on prawo zaliczyć podatek naliczony do kosztów uzyskania przychodu. Niezbędnym jest jednak wystąpienie przesłanki sformułowanej w cytowanym uprzednio przepisie. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szereg sytuacji, w których podatnikowi VAT nie służy prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Katalog tych przypadków zawiera art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm. ) . Zgodnie z art.88 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywania przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5.

Postanowieniem z dnia 13.12.2005 r. Nr US.I-3/443/38/05 przedstawiłem stanowisko w sprawie prawa obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług od nabywanych przez Pana paliw silnikowych do samochodu ciężarowego IVECO C 35501E33 o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg.

W tym stanie faktycznym i prawnym (art. 23 ust.1 pkt 43 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) stwierdzam ,iż nie przysługuje Panu prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu podatku VAT naliczonego zawartego w zakupionym paliwie silnikowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj