Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/42/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/42/05
Data
2005.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura VAT
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nieodpłatne przekazanie rzeczy
podatek od towarów i usług
terminowość zapłaty


Pytanie podatnika
Jakie skutki w podatku od towarów i usług wywołuje nieodpłatne otrzymanie towarów od kontrahenta unijnego w ramach promocji za terminową spłatę zobowiązań ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust.1, art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.08.2005 r. , data wpływu do tut. Urzędu 12.08.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 12.08.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w miesiącu lipcu br. Podatnik otrzymał od kontrahenta unijnego fakturę na podstawie której stwierdził nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów oraz dokumentującą nieodpłatne przekazanie 68 szt. reprodukcji. Przedmiotem zapytania jest ustalenie, jakie skutki w podatku od towarów i usług wywołuje nieodpłatne otrzymanie towarów od kontrahenta unijnego w ramach promocji za terminową spłatę zobowiązań. Wyrażono stanowisko, że nieodpłatne otrzymanie reprodukcji od kontrahenta unijnego nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi "wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju". Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 rozumie się "nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust.1). Niezbędnymi warunkami uznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za czynność podlegającą opodatkowaniu jest dokonanie nabycia za wynagrodzeniem oraz na terytorium kraju. W świetle powyższego, w sytuacji gdy Spółka otrzymuje część towarów nieodpłatnie, należy stwierdzić, iż art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy nie znajdzie zastosowania. Zatem wartość towarów nabytych nieodpłatnie nie zostanie uwzględniona w podstawie opodatkowania, gdyż zgodnie z z art. 31 ust. 1 cyt. ustawy , w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest nią "kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić". W świetle wyżej wymienionych przepisów jednym z warunków uznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju za czynność podlegającą opodatkowaniu jest jej odpłatny charakter. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce wtedy, kiedy dostawca odpłatnie przenosi na nabywcę własność towaru (lub prawo do dysponowania towarem jak właściciel). Zgodnie z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy o podatku VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie ma obowiązku sporządzania faktur wewnętrznych, o których mowa w tym przepisie. W przypadku nieodpłatnego otrzymania towarów Spółka nie ma prawa odliczenia podatku VAT. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku , traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej , do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa). Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj