Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/443/59/05/UK/3
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/59/05/UK/3
Data
2005.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
stawki podatku
towar
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku należy wykazywać na fakturze w odniesieniu do:
1. usług transportu towarów świadczonych na zlecenie polskiego kontrahenta na trasie ze Szwajcarii do Polski;
2. usług transportu towarów świadczonych na zlecenie kontrahenta szwedzkiego na trasie z Polski do Szwecji;
3. usług transportu towarów świadczonych na zlecenie kontrahenta niemieckiego na trasie z Polski do Niemiec.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe ( dot. III stanu faktycznego ).

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu 27.06.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 05.07.2005 r. wyjaśnia co następuje:

Podatnik świadczy usługi w zakresie transportu towarów, ma siedzibę na terytorium Polski. W trzeciej części wniosku Podatnik pyta czy na fakturze wystawionej na usługę transportu towarów świadczoną na zlecenie kontrahenta z kraju Unii Europejskiej - Niemiec, zastosował prawidłową stawkę podatku VAT. Faktura wystawiona została dla kontrahenta z Niemiec. Transport odbył się na trasie Polska ( Spytkowice ) - Niemcy ( Muhlingen ). Na fakturze pierwotnej Podatnik wpisał stawkę podatku 0%, następnie wystawił fakturę korygującą. W fakturze korygującej w pozycji stawka VAT wpisał nie podlega polskiemu VAT, podatek VAT od faktury płaci nabywca. Z faktury wynika, że nabywca usługi posiada numer VAT, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec.

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Z treści art. 28 ust. 1 w związku z ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej " wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów ", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna z zastrzeżeniem ust. 3. W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2 podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wobec powyższego w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów wykonywanej na zlecenie kontrahenta z kraju Unii Europejskiej - z Niemiec przez polskiego przewoźnika na trasie Polska - Niemcy miejscem świadczenia usługi ( tożsamym z miejsce opodatkowania ) będą Niemcy pod warunkiem, że nabywca usługi poda świadczącemu usługę polskiemu przewoźnikowi numer VAT, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej - art. 28 ust. 3. W takim przypadku obowiązanym do opodatkowania transakcji będzie podmiot, który nabywa usługę na terytorium Niemiec, zgodnie z przepisami prawa niemieckiego.

Polski podatnik jest obowiązany wystawić fakturę wskazującą, że obowiązek wynikający z obliczenia i odprowadzenia podatku należnego wynikającego z tej czynności będzie spoczywał na odbiorcy danej usługi. W tym celu polski podatnik wystawi fakturę, która nie zawiera kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, a jedynie adnotację, iż podatek rozlicza nabywca usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj