Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PP-443/18/JK/05
z 5 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/18/JK/05
Data
2005.12.05



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
badania techniczne
odliczenie podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
pojazdy
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy do momentu otrzymania zaświadczenia, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług będzie można odliczać VAT od zakupionego paliwa?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie stwierdza, że stanowisko Zakładu ........ przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2005r. /data wpływu 27.10.2005r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie uznaje się za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.10.2005r. wpłynął wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada pojazdy o dopuszczalnej, masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, na które musi zrobić dodatkowe badanie techniczne w stacji diagnostycznej, aby otrzymać zaświadczenie, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy do momentu otrzymania zaświadczenia będzie można odliczyć VAT od zakupionego paliwa. Podatnik stoi na stanowisku, że będzie można odliczać podatek VAT zanim się otrzyma zaświadczenie, ponieważ skoro wie, że pojazd spełni dodatkowe warunki przewidziane w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o p.t.u., to zaświadczenie jest tylko formalnością, a nie warunkiem umożliwiającym odliczenie podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje:- ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 90, poz. 756/ zmieniono brzmienie art. 86 ust. 3-5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./. Zmiany przepisów wchodzą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia tej ustawy tj. 22 sierpnia 2005r. Znowelizowany przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.W przepisie tym wskazano, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Zasada związana z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych, wymienionych w ust. 4 art. 86 ustawy, tj.:

1/ pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2/ pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby, a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3/ pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4/ pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu:

5/ pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;6/ pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7/ przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest: a/ odprzedaż tych samochodów /pojazdów/ lub b/ oddanie w odpłatne używanie tych samochodów /pojazdów/ na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody /pojazdy/ są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cle przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, określonych w ust. 4 pkt 1-4, stwierdza się, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 ustawy, na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dania jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. Wskazać przy tym należy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 90, poz. 756/ na potrzeby rozliczeń podatku VAT zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art., 86 ust. 4 pkt 1-4 nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. /tj. przed dniem 1 czerwca 2005r./ dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy tj. do dnia 31 maja 2006r.

Wobec powyższego, od dnia 22 sierpnia 2005r., tj. od wejścia w życie znowelizowanych przepisów art. 86 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych wyłącznie do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej3,5 tony, które spełniają wymagania wskazane w art. 86 ust. 4 ustawy. Zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów, o których mowa we wskazanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy ma jedynie potwierdzić prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu. Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełnienie tych wymagań, oznacza to, że podatnik nie miał prawa dokonywać odliczeń podatku naliczonego.W związku z powyższym Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do posiadanych samochodów pomimo braku zaświadczenia o dokonanym dodatkowym przeglądzie technicznym na dzień wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o podatku VAT, wprowadzonych z dniem 22 sierpnia 2005r.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj