Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.III-415/34/186/2005
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/34/186/2005
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
najem
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Jaką kwotę podatku powinien odprowadzić Pan od zawartej umowy najmu samochodu osobowego?



Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach
postanawia
stanowisko Pana dotyczące opodatkowania dochodów z najmu samochodu osobowego
uznać za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 26 października 2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przedstawiając następujący stan faktyczny:
W wyniku zawarcia umowy najmu oddał Pan najemcy samochód osobowy do używania przez czas oznaczony (od 1 lipca do 16 września 2005r.), a najemca zobowiązał się płacić czynsz w kwocie 150 zł dziennie.
W tym stanie faktycznym zwraca się Pan z zapytaniem jaką kwotę podatku powinien odprowadzić od tej umowy do urzędu skarbowego?
Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że powinien rozliczyć się w zeznaniu PIT-36 za rok podatkowy 2005.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


W świetle art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, czyli m.in. z najmu, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z kolei z art. 9 ust. 2 powołanej ustawy wynika, że dochodem ze źródła przychodów, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich osiągnięcia w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Powyższy przepis oznacza, że przez dochód z tytułu najmu, którego przedmiotem są składniki majątku niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą uważa się kwoty faktycznie otrzymane z tytułu najmu, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu. Należy dodać, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wskazówek, jak obliczać dochód z najmu, w tym przypadku mają więc zastosowanie ogólne przepisy mówiące o kosztach i przychodach.
Podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3 ustawy (art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy).
Z powołanego przepisu wynika, że obowiązek wpłacania zaliczek powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (w 2005r. kwota ta wynosi 2.790 zł). Zaliczka za ten miesiąc stanowi podatek obliczany od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy (według progresywnej skali). Przy ustalaniu tej kwoty nie uwzględnia się innych dochodów podatnika. Zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
W terminach płatności zaliczek podatnicy są zobowiązani także składać urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku PIT-5.
Z kolei w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy).
Wzór zeznania obowiązującego dla podatników osiągających dochody ze źródła przychodów, jakim jest najem i dzierżawa został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 października 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczania podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 204, poz. 1689).
Z powołanego rozporządzenia wynika, że dochody z najmu należy wykazać w zeznaniu PIT-36(9).
Należy podkreślić, iż w przypadku gdy w trakcie roku podatkowego nie powstanie obowiązek zapłaty zaliczek od dochodu najmu osiągniętego w ciągu roku, to i tak podatnik jest zobowiązany w zeznaniu rocznym wykazać w poz. 6 część D.1. kwoty faktycznie uzyskanych z tego tytułu przychodów, kosztów uzyskania oraz dochód.


W świetle powyższego, stanowisko Podatnika uznające, że dochód z najmu samochodu osobowego powinien rozliczyć w zeznaniu PIT-36 za rok podatkowy 2005 należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.
Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.
Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj