Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczytnie
US-XI/436-2/05
z 2 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-XI/436-2/05
Data
2005.12.02



Autor
Urząd Skarbowy w Szczytnie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Nabycie za granicą


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
spadek
spadkobiercy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy nabycie majątku tytułem spadku w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii powinno być zwolnione od opodatkowania w Polsce? Jeśli nie, to w jakiej wysokości należy zapłacić podatek i w jakim terminie?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14 a § 1 i art. 14 a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym art. 27 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) w związku z wnioskiem Pana z dnia 07.09.2005 r. (data wpływu do US – 08.09.2005 r.), uzupełnionym w dniu 03.10.2005 r. i w dniu 02.11.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia:

odmówić uznania za prawidłowe Pana stanowiska w zakresie opodatkowania majątku nabytego w spadku po Zbigniewie M. ostatnio stale zamieszkałym w Wielkiej Brytanii.

Wnioskiem z dnia 07.09.2005 r. (data wpływu do US – 08.09.2005 r.), uzupełnionym w dniu 03.10.2005 r. i w dniu 02.11.2005 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji i zajęcie stanowiska w zakresie opodatkowania majątku nabytego w spadku po ciotecznym bracie Zbigniewie M. ostatnio stale zamieszkałym w Wielkiej Brytanii.

Stan faktyczny:

Dnia 07.08.2003 r. w Londynie zmarł Pana brat cioteczny Zbigniew M., po którym odziedziczył Pan część majątku. Z przedłożonego przez Pana w dniu 12.10.2005 r. przetłumaczonego dokumentu dotyczącego zestawienia masy spadkowej po zmarłym, wynika że majątek został spieniężony i odprowadzono od niego podatek spadkowy do Urzędu Skarbowego w Wielkiej Brytanii. W dniu 22.07.2005 r. Bank w S.e dokonał wypłaty dla Pana kwoty 20.000 GBP, co stanowiło równowartość 116.280 PLN. W złożonym przez Pana w dniu 02.11.2005 r. oświadczeniu stwierdza Pan, iż kwota 20.000 funtów dotyczy wypłaty na rzecz Pana należności z tytułu nabycia spadku po Zbigniewie M.

Stanowisko podatnika w sprawie:

Pana zdaniem od kwoty otrzymanej z tytułu nabytego spadku, podatek został zapłacony w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, w związku z tym uważa Pan, że otrzymana kwota powinna być zwolniona od podatku w Polsce.

Zapytanie brzmi:

Czy nabycie majątku tytułem spadku w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii powinno być zwolnione od opodatkowania w Polsce... Jeśli nie, to w jakiej wysokości należy zapłacić podatek i w jakim terminie...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Przepis art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j. t. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm.) stanowi, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu w Polsce.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z powyższym podatek zapłacony przez spadkobiercę w kraju spadkodawcy jako ciężar nabytego spadku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Umowa z dnia 16 grudnia 1976 r. zawarta między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20), w art. 2 ust.1 lit. b wymienia podatki jakich zawarta umowa dotyczy w Polsce. Generalnie są to podatki od dochodu – podatek dochodowy, wyrównawczy i od wynagrodzeń. Nie został w powołanym przepisie natomiast wymieniony podatek od spadków i darowizn. W tych warunkach zapłacenie w Wielkiej Brytanii określonych kwot związanych z majątkiem po Zbigniewie M. zgodnie z prawem angielskim nie zwalnia od uiszczenia należnego podatku wg prawa polskiego.

Wysokość podatku od spadków i darowizn jest ustalana w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu powstania obowiązku podatkowego. W niniejszej sprawie będzie to ustawa z dnia 28 lipca 1983 r o podatku od spadków i darowizn (j. t. Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm), gdyż obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ww. ustawy powstał z chwilą przyjęcia spadku.

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby , od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
  • do grupy III – innych nabywców.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że majątek nabył Pan po ciotecznym bracie. Zatem w świetle powołanych przepisów zalicza się Pan do III grupy podatkowej.
Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4.902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

W myśl art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej:

Kwota nadwyżki w zł   Podatek wynosi    
ponad

do      
  10278     12%
10278 20556 1233,40 i 16% od nadwyżki ponad 10278zł
  20556 2877,90 i 20% od nadwyżki ponad 20556zł

Zgodnie z art. 21 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn powstaje z chwilą doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, natomiast termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego (art. 47 § 1 Ordynacji podatkowej).

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie w oparciu o wykazany stan faktyczny jest nieprawidłowe, gdyż nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w dacie zaistnienia zdarzenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj