Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TD/423-10/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TD/423-10/05
Data
2005.11.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
przychód
środek trwały
zakład pracy chronionej
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy należy zaliczyć do przychodów podatkowych kwoty będące równowartością odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup został sfinansowany z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych?


W dniu 21.11.2005r. Spółdzielnia złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia posiada status zakładu pracy chronionej, tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji zgodnie z ustawą z dnia 27.08.1997 r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Z powyższego funduszu Podatnik sfinansował zakup środków trwałych, stanowiących wyposażenie stanowiska pracy osób niepełnosprawnych. Zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 41 ust. 1 pkt 2), sfinansowanie nabycia środka trawłego zaliczono do rozliczeń międzyokresowych przychodów, a nastepnie równolegle do odpisów amortyzacyjnych zwiększane są pozostałe przychody operacyjne.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy należy zaliczyć do przychodów podatkowych kwoty będące równowartością odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup został sfinansowany z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych...

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny Podatnik stwierdza, że skoro środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych pochodzące ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art.31 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, stanowią środki własne Spółdzielni, to w związku z tym dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych z tego funduszu są podatkowym kosztem uzyskania przychodów. Natomiast równolegle zaksięgowane do pozostałych przychodów operacyjnych nie stanowią w świetle art. 12 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przychodu podatkowego.

W opinii Spółdzielni zasady ustalania przychodu zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości służą wyłącznie do ustalania wyniku finansowego.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 33 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych tworzy prowadzący zakład pracy chronionej, który jest również dysponentem tego funduszu.Rodzaje wydatków, szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz tryb ustalania regulaminu wykorzystania tych środków określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31.12.1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999r. Nr 3, poz. 22).

Z treści powyższych przepisów wynika, że prowadzący zakład pracy chronionej ma prawo wydatkować środki funduszu zgodnie z regulaminem między innymi na zakup, modernizację oraz dostosowanie maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych.

W sytuacji, gdy zakup środków trwałych został sfinansowany ze środków pochodzących z zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych zastosowanie będzie miał przepis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W świetle tego przepisu, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Natomiast równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sfinansowanych z ZFRON nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj