Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-80/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-80/05
Data
2005.10.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
spółdzielcze prawo do lokalu
sprzedaż
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy występuje zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w sytuacji gdy lokal (pawilon handlowy) został wybudowany na dzierżawionym gruncie w 1998 r. (zezwolenie na użytkowanie), a w związku ze zmianami w prawie spółdzielczym w kwietniu 2005 r. uzyskane zostało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe Państwa stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 13 września 2005 r. (uzupełnionym w dniu 27 września 2005 r. oraz 28 września 2005 r.) wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Państwa indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 13 września 2005 r. złożyliście Państwo wniosek o „udzielenie pisemnej odpowiedzi” w zakresie ewentualnych zobowiązań podatkowych wobec urzędu w związku z planowaną sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. W związku z wezwaniem z dnia 14 września 2005 r. nr I-413-670/05 sprecyzowany został w Państwa opinii zakres żądania i uzupełniony wniosek o stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie.

Opisany przez Państwa stan faktyczny przedstawia się następująco:

Na gruncie dzierżawionym od Łódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 31 maja 1993 r. wybudowali Państwo jeden z trzech pawilonów handlowych w Łodzi przy ul. ... . Zezwolenie na użytkowanie obiekt uzyskał z dniem 26 stycznia 1998 r. Od 1 października 2002 r. do 31 marca 2003 r. w pawilonie tym prowadzona była przez Panią działalność gospodarcza. Nie był on jednak ujęty w ewidencji środków trwałych i nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Zaś w okresach 1 stycznia 1999 r. - 20 września 2002 r. Oraz 1 kwietnia 2003 r. do chwili obecnej był wynajmowany innym podmiotom gospodarczym. W związku ze zmianami w prawie spółdzielczym w dniu 1 kwietnia 2005 r. uzyskali Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdzili Państwo iż nie powinniście być obciążeni podatkiem od sprzedaży, gdyż minęło ustawowe 5 lat od chwili oddania do eksploatacji pawilonu. Jednocześnie sprecyzowali Państwo, iż używając sformułowania „zobowiązań podatkowych” mieliście na myśli zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Katalog źródeł przychodów został zawarty w przepisach art . 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Jednym z takich źródeł jest wymienione w punkcie 8b) tej regulacji odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, jeżeli nie następuje ono w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodów z tego tytułu - stosownie do przepisów art. 28 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Z obowiązku tego zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, umożliwiające zastosowanie zwolnienia wynikającego z powołanego powyżej przepisu podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczonymi w sposób określony w art. 28 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W aspekcie powyższego – w świetle przedstawionego stanu faktycznego - uznać należy, że przepisy podatkowe nie uzależniają od okresu eksploatacji pawilonu konieczności odprowadzenia podatku bądź zwolnienia z tego obowiązku. Istotny jest upływ pięcioletniego okresu od czasu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Pojęcie „nabycie” nie zostało zdefiniowane dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy też wyjątków od jej potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym. Nie ma przy tym znaczenia fakt upływu pięcioletniego okresu od czasu dokonania nakładów na wybudowanie budynku i jego eksploatacji. Datą nabycia jest dzień przeniesienia na rzecz Państwa spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego.

Reasumując uznać należy, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przez upływem pięciu lat od jego nabycia skutkuje – w przypadku braku okoliczności wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - obowiązkiem uiszczenia 10%-wego zryczałtowanego podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Państwo własne stanowisko w sprawie – za nieprawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwo we wniosku z dnia 13 września 2005 r. i uzupełnionym w dniu 27 września 2005 r. oraz w dniu 28 września 2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
  • nie jest dla Państwa wiążąca, wiąże natomiast tutejszy organ podatkowy – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj