Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP III 443/916/05/PO
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP III 443/916/05/PO
Data
2005.08.30



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
próbki
próbki materiałów
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
zakres


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie nieodpłatnie nabytych z krajów Wspólnoty Europejskiej towarów takich jak: próbki, plakaty, ręczniki, prospekty, stojaki z próbkami, nowe wzory produktów etc. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


D E C Y Z J A
Działając na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.) w wyniku wszczętego z urzędu postępowania Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu zmienia ostateczne postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto z dnia 09.06.2005 r. Nr PP/443-82-7886/05 dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tym podatkiem nieodpłatnego przekazania nieodpłatnie nabytych towarów takich jak: próbki, plakaty, ręczniki, prospekty, stojaki z próbkami, nowe wzory produktów etc., wydane w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa i stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 05.04.2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto o udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) w zakresie opodatkowania tym podatkiem nieodpłatnego przekazania nieodpłatnie nabytych towarów takich jak: próbki, plakaty, ręczniki, prospekty, stojaki z próbkami, nowe wzory produktów etc. Podatnik zaznaczył, że przy nabyciu wspomnianych towarów nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W dalszej części wywodu zajął stanowisko, iż wspomniane przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto, postanowieniem z dnia 09.06.2005 r. (nr PP/ 443-82-7886/05) stwierdził, że stanowisko prezentowane przez Podatnika jest nieprawidłowe.
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu korzystając z uprawnień przewidzianych w przepisie art. 14b § 2 oraz § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa dokonał analizy zgromadzonego materiału w powiązaniu z mającymi zastosowanie w sprawie przepisami prawa i stwierdził, iż udzielona przez organ pierwszej instancji interpretacja jest błędna. W tej sytuacji konieczna jest zmiana na podstawie art. 14b ust. 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega min. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Co do zasady opodatkowaniu podlega przekazanie mające charakter odpłatny. Ustawodawca zrównał jednak z przekazaniem odpłatnym niektóre wypadki nieodpłatnego przekazania towarów; warunkiem jest jednak aby przy nabyciu owych towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.
I tak, według art. 7 ust. 2 ustawy, za dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 uważa się także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zasada ta nie ma zastosowania do prezentów małej wartości i próbek (spełniających określone ustawą definicje) przekazywanych nieodpłatnie mimo, że podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów przekazanych następnie jako prezenty lub próbki. Dlatego kwestia ta została odrębnie uregulowana w przepisach art. 7 ust. 3 i nast. ustawy o VAT.
W przedmiotowej sprawie Podatnik nabył towary po tytułem darmym i nie miał w związku z tym prawa do odliczenia podatku naliczonego. Następnie towary przekazywał nieodpłatnie klientom sklepów, gabinetu, a także uczestnikom targów i kongresów kosmetycznych. Przekazanie miało niewątpliwie związek z prowadzonym przez Stronę przedsiębiorstwem.
Ponieważ Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nieodpłatnym nabyciu towarów, stwierdzić należy, że ich późniejsze nieodpłatne przekazanie, które ma miejsce w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przyjęcie odmiennego zapatrywania prowadziłoby do naruszenia zasady jego neutralności.
Dodatkowo należy zauważyć, że nie do zaakceptowania jest pogląd, iż w przypadku wydania przedmiotów małej wartości dla anonimowego odbiorcy (np. na targach) brak możliwości wylegitymowania oznacza obowiązek ich opodatkowania w każdym wypadku.
Mając na uwadze powyższe należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj