Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ib-415-35/05
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ib-415-35/05
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
rozwód
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy w składanych po rozwodzie indywidualnych zeznaniach podatkowych, podatniczka może odliczyć w całości kwotę ulgi mieszkaniowej pozostałą do odliczenia w latach następnych, wynikającą ze wspólnego zeznania rocznego małżonków?


Pismem z dnia 01.12.2005 r. (data wpływu) podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskującą stanu faktycznego wynika, że w 1998 r. w czasie trwania związku małżeńskiego wspólnie z mężem rozpoczęła budowę domu mieszkalnego. Wydatki na ten cel były rozliczane w łącznych zeznaniach podatkowych za lata 1999-2004. Między małżonkami istnieje ustawowa wspólność małżeńska. Obecnie podatniczka jest w trakcie rozwodu, a wyrok w tej sprawie zapadnie w 2006 r. Teraz sama kontynuuje inwestycję i spłaca zaciągnięty na ten cel kredyt.

W związku z powyższym podatniczka zwraca się z zapytaniem czy w składanych po rozwodzie indywidualnych zeznaniach rocznych może sama kontynuować rozliczanie kwoty ulgi mieszkaniowej pozostałej do odliczania w latach następnych?

Zdaniem wnioskującej odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za 2005 r. i latach następnych, będzie mogła uwzględniać w swoich odrębnych zeznaniach podatkowych.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż w myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz 1509 ) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 2 powołanej ustawy podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Z kolei na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego. Zgodnie z treścią art. 27a ust. 3 pkt 1 lit. a) kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć za rok podatkowy: 19% wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f).

Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, że wydatki na budowę budynku mieszkalnego w latach 1998-2004 małżonkowie ponosili wspólnie. Za ten okres składali również wspólne zeznania podatkowe. Z rozliczenia za 2004 r. pozostała ulga mieszkaniowa do odliczenia od podatku w latach następnych. Kwota ta nie zostanie w całości odliczona w indywidualnym zeznaniu podatkowym wnioskującej za 2005 r.

W myśl art. 27a ust. 15 ww. ustawy kwota odliczeń od podatku, ustalona zgodnie z ust. 3 pkt. 1 lit. a) i b), pkt 2 i 3 oraz ust. 4, przekraczająca kwotę podatku obliczonego zgodnie z art. 27, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Jednocześnie art. 27a ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. - stanowi, iż wysokość odliczeń od podatku, określona w ust. 3 pkt 1 lit. a)-c) oraz pkt 2 i 3, dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji korzystali, w okresie obowiązywania ustawy, z odliczeń od podatku na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie związek małżeński ustał lub orzeczona została separacja - przysługująca każdemu z nich kwota odliczenia podlega zmniejszeniu o kwotę odliczeń dokonanych w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji, w wysokości po 50% tych odliczeń, jeżeli byli opodatkowani łącznie, a jeżeli byli opodatkowani odrębnie - w wysokości odliczenia dokonanego przez każdego z nich.

Zatem z uwagi na fakt, iż w bieżącym roku podatkowym wnioskująca pozostaje formalnie w związku małżeńskim (orzeczenie o rozwodzie zapadnie w 2006 r.), przysługuje jej wraz z mężem wspólny limit. Natomiast w składanych, po ustaniu związku małżeńskiego, zeznaniach może ona odliczyć kwotę stanowiącą 50% kwoty ulg mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w podatku za 2004 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku postanowił uznać za nieprawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj