Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/213/05/MJS
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/213/05/MJS
Data
2005.11.14



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
deklaracje
łączenie spółek przez przejęcie
następstwo prawne
składanie deklaracji
właściwość urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Który urząd skarbowy jest właściwy do przyjęcia deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005 r. i który podmiot powinien być wskazany jako podmiot rozliczający podatek od towarów i usług (Podatnik czy następca prawny) w przypadku przejęcia Spółki przez inną osobę prawną z dniem 30 września 2005r.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia organu podatkowego właściwego do złożenia deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005r. na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku wynika, że 30 września 2005 r. nastąpiło połączenie trzech podmiotów na podstawie art. 492 § 1 kodeksu spółek handlowych, tzn. przez inkorporację. W wyniku połączenia Spółka została przejęta przez inną osobę prawną. Podmiot przejmujący ma siedzibę w innej miejscowości niż Podatnik. Po połączeniu Spółka jako podmiot przejmowany został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego z datą 30 września 2005 r. We wniosku Podatnik informuje, iż ze względu na dużą skalę działalności przygotowanie deklaracji VAT - 7 w Spółce wymaga dużo czasu i z tego powodu deklaracje składane są zazwyczaj w ostatnich dniach ustawowego terminu (ok. 22-25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym).

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Podatnik pyta, który urząd skarbowy jest właściwy do przyjęcia deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005r. i który podmiot powinien być wskazany jako podmiot rozliczający podatek od towarów i usług (Podatnik czy następca prawny).

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnicy są obowiązani składać w urzędzie podatkowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Konsekwentnie deklaracja VAT - 7 Spółki za wrzesień 2005r. powinna zostać złożona do 25 października 2005 r. W myśl art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów podatkowych podmiotów przejmowanych. Dlatego podmiotem obowiązanym do złożenia deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005r. dla podmiotów przejmowanych będzie podmiot przejmujący. W ocenie Wnioskodawcy deklaracja VAT - 7 za miesiąc wrzesień 2005r. powinna zawierać dane Podatnika (nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej) i powinna być złożona do urzędu skarbowego właściwego dla Podatnika, tj. Spółki A - to jest do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15 (tj. podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności) obowiązani są do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 3 ust. 1  ustawy o podatku od towarów i usług właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5. W myśl art. 18a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926) jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń, z zastrzeżeniem art. 18b.

W dniu 30 września 2005 r. ustał byt prawny Spółki. Przejęcie firmy przez inny podmiot prawa handlowego spowodowało, że Spółka uległa likwidacji. Zatem w przedmiotowym stanie faktycznym opisanym we wniosku nie występują zdarzenia, które powodowałyby zmianę właściwości miejscowej Spółki. Po dniu 30 września 2005r. żaden inny od dotychczasowego organ podatkowy nie będzie właściwy dla Spółki ponieważ ustał byt prawny podmiotu.

Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Wyżej cytowany przepis wskazuje, że następca prawny tj. podmiot przejmujący wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przejmowanego wynikające z przepisów prawa podatkowego. Połączenie spółek następuje z dniem wpisania do rejestru właściwego według siedziby spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia) i z tym dniem na spółkę przejmująca przechodzą wszystkie prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz wyżej cytowane przepisy należy stwierdzić, że właściwym organem podatkowym dla rozliczeń podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2005r. będzie urząd skarbowy który był właściwy dla podmiotu przejmowanego do momentu wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego, tj. do dnia 30 września 2005 r. Podmiot przejmujący wstępując w prawa i obowiązki Spółki jest obowiązany do złożenia deklaracji VAT - 7 za miesiąc wrzesień 2005 r. w imieniu podmiotu przejmowanego. Deklaracja VAT - 7 składana przez podmiot przejmujący powinna zawierać dane (nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej) podmiotu przejmowanego, ponieważ dotyczy okresu w którym podatnikiem podatku od towarów i usług była Spółka, a ustanie bytu prawnego tej Spółki nastąpiło z momentem wykreślenia z rejestru.

Podsumowując, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku w zakresie ustalenia właściwego organu podatkowego do złożenia deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005 r., jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj