Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-414/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-414/05
Data
2005.12.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
sprzedaż wysyłkowa


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z pytaniem, czy ta część towaru ( zapłacona tylko przez bank i wydana za zaliczeniem pocztowym ) może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, zgodnie z poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r., a następnie opodatkowania zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za nieprawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca sprzedaje towary handlowe m. in. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w trybie sprzedaży bezpośredniej ( nie posiada sklepu ). Obrotem dla ustalenia obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej jest wartość wydanego towaru oraz wpłacone zaliczki. Spółka informuje, iż w 2004 r. osiągnęła obroty przekraczające kwotę 40.000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z czym w miesiącu lutym 2005 r. powinna zainstalować kasy fiskalne. Ponadto Wnioskująca wskazuje, iż część towarów wydawana jest klientom poprzez wysyłkę za zaliczeniem pocztowym, gdzie poczta dokonuje wpłaty należności na rachunek bankowy Spółki, bądź za pośrednictwem listonosza przekazuje pieniądze do kasy firmy. W przypadku pobrania zaliczek za towar również wpłacane są one do banku ( przez agenta, który pobiera gotówkę od klienta i wpłaca na konto bankowe firmy ). Zdarzają się także sytuacje, w których klienci regulują należność za towar bezpośrednio w kasie firmy.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z pytaniem, czy ta część towaru ( zapłacona tylko przez bank i wydana za zaliczeniem pocztowym ) może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, zgodnie z poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r., a następnie opodatkowania zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Podatnika, w powyższej sytuacji zastosowanie znajdą następujące przepisy:

- art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,

- art. 19 ust. 1 ww. ustawy, bez możliwości skorzystania z ust. 13 pkt 3 tego artykułu.

W opinii Spółki, nie można wyłączyć z ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych części obrotów ze względu na rodzaj zapłaty za towar ( wyłącznie przez bank ) i sposób jego wydania ( za zaliczeniem pocztowym ) w sytuacji, gdy pozostała część towaru sprzedawana osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej nie spełnia warunków do zwolnienia.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2706 ), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 42 powyższego załącznika wskazano, iż zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących dostawę nieruchomości, dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Z objaśnień do poz. 42 załącznika wynika, iż powyższe nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2005 r. Ponadto, w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Dokonując analizy powyższych przepisów, należy stwierdzić, iż istnieje możliwość wyłączenia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych części obrotów związanych ze sprzedażą towarów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Dotyczy to sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż część prowadzonej przez Spółkę sprzedaży w zakresie dostawy towarów w systemie wysyłkowym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej spełnia wskazane powyżej warunki do zastosowania zwolnienia do dnia 31.12.2005 r. z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Powyższe dotyczy przypadków, w których zapłata za ww. towary następuje w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy Spółki. Ponadto, Wnioskująca nie dokonywała ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży tych towarów przed 1 stycznia 2005 r., zatem i w tym zakresie spełniony jest warunek do zastosowania przedmiotowego zwolnienia. Należy jednakże tutaj podkreślić, iż korzystanie z powyższego zwolnienia przez Spółkę jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie Ona prowadzić wyżej wskazaną szczegółową ewidencję dowodów zapłaty.

Ustosunkowując się natomiast do kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, należy wskazać na regulację zawartą w art. 19 ust. 13 pkt 6 przywoływanej ustawy. Zgodnie z przytoczonym przepisem obowiązek podatkowy w powyżej sytuacji powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj