Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/415-94/13/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-94/13/05
Data
2005.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel charytatywny
darowizna
dokumentowanie wpłat
kościelne osoby prawne
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od dochodu darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych, w przypadku, gdy na udokumentowanie dokonania tej darowiznypodatnik posiada jedynie pokwitowanie jej odbioru?


Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z zapytaniem: czy ma prawo odliczyć od dochodu darowiznę przekazaną w 2005 r. na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w przypadku, gdy na udokumentowanie tej darowizny posiada jedynie pokwitowanie odbioru darowizny przez kościelne osoby prawne. Zdaniem podatnika, w przedmiotowej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 17.05.1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.) - w dalszej części oznaczanej skrótem „uosPdKKwRP”, oraz ustawy z dnia 04.07.1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz. U. z 1991 r. Nr 66, poz. 287 z późn. zm.) - w dalszej części oznaczanej skrótem „uosPdPAKP”, skutkiem czego możliwe jest dokonanie odliczeń od dochodu całości kwot przekazanych jako darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze powyższych Kościołów na podstawie pokwitowań odbioru tych darowizn przez kościelne osoby prawne.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujacego stanu prawneho uznał, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w odniesieniu do sytuacji na dzień dokonywania odliczeń za 2005 r. Natomiast, dla zgodności z prawem w okresach późniejszych dokonanych odliczeń z tytułu darowizn za 2005 r. konieczne jest spełnienie wszystkich przesłanek omówionych niżej.

Zgodnie z art. 55 ust. 7 uosPdKKwRP i z art. 40 ust. 7 uosPdPAKP, darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W świetle powyższego darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że od podstawy opodatkowania odliczona może być pełna kwota darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne. Koniecznym warunkiem wyłączenia z podstawy opodatkowania darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek; posiadanie pokwitowania odbioru darowizny i sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia.

W chwili dokonywania odliczeń w zeznaniu za 2005 r. podatnik musi dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru darowizny, jednakże, aby odliczenie darowizny dokonanej za 2005 r. było zgodne z prawem również w latach następnych, darczyńca - najpóźniej do upływu dwóch lat od dnia przekazania darowizny – musi uzyskać od obdarowanej kościelnej osoby prawnej sprawozdanie odnośnie przeznaczenia otrzymanej przez nią darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, iż na mocy postanowień art. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199) - w dalszej części oznaczanej skrótem „ustawa nowelizująca” - w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w dalszej części niniejszej informacji oznaczanej skrótem „uopdoof” - dodano przepis art. 26 ust. 6d, w myśl którego przepisy art. 26 ust. 7 uopdoof stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw. W związku z powyższym od 1 stycznia 2006 r. również dla udokumentowania odliczeń z tytułu darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne właściwym dokumentem będzie dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna właściwym dokumentem do dokonania odliczeń będzie dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Na mocy przepisów art. 6 pkt 2 lit. a) ustawy nowelizującej zmieniono także brzmienie art. 26 ust. 6b uopdoof. W efekcie od 1 stycznia 2006 r., podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 uopdoof oraz korzystający z odliczenia darowizn wynikających z odrębnych ustaw, są obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 uopdoof, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, że interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania tej interpretacji, za wyjątkiem wyżej opisanych zmian w przepisach, które wejdą w życie z dniem 01.01.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj