Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-109/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-109/05
Data
2005.12.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumentacja
okulary
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Czy zlecenie lekarza okulisty jest tym zamówieniem, o którym mowa w art. 3 pkt 22 ustawy o wyrobach medycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów dot. podatku od towarów i usług w sprawie możliwości stosowania obniżonej 7 % stawki podatku VAT na dostawę w kraju okularów korekcyjnych i sposobu dokumentowania tej dostawy

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi sieć sklepów optycznych sprzedających między innymi okulary korekcyjne wykonywane na zamówienie indywidualnych klientów poparte zleceniem wystawionym przez lekarza okulistę. Okulary te wykonują zatrudnieni w sklepach optycy montując zlecone przez lekarza soczewki w wybranych przez klienta oprawkach. Soczewki zakupuje ze stawką VAT 7%, oprawki zakupuje ze stawką VAT 22%.

Pytanie:

Wątpliwość Spółki budzi jednak to, czy zlecenie lekarza okulisty jest tym zamówieniem, o którym mowa w art. 3 pkt 22 ustawy o wyrobach medycznych.

Ponadto, jeżeli stanowisko Spółki jest słuszne i wolno dostawę okularów korekcyjnych wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta opodatkować stawką VAT 7%, to czy dla udokumentowania prawidłowości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT powinno się w zbiorze dokumentów przechowywać zlecenia lekarzy na podstawie, których wykonywane są okulary korekcyjne...

Stanowisko podatnika:

W ocenie Spółki okulary korekcyjne to wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych wykonywany na zamówienie, a zatem właściwą stawką podatku VAT na dostawę w kraju okularów korekcyjnych będzie 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług – załącznik Nr 3, poz. 106. Dokumentem uprawniającym do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT winno być zlecenie lekarza okulisty.

Ocena prawna:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 3, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 w/w ustawy wynosi 7% . Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku pod poz. 106 wymieniono towary – bez względu na symbol PKWiU – wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Zgodnie z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego – należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania w celu:

  1. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
  2. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
  3. badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
  4. regulacji poczęć

  5. - który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o wyrobach medycznych, pod pojęciem wyrób medyczny wykonywany na zamówienie – należy rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.

Art.4 ustawy o wyrobach medycznych stanowi, iż do obrotu i używania wprowadza się wyroby medyczne spełniające wymagania określone w tej ustawie.

Natomiast art. 5 ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy wskazują, iż do obrotu i używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE przy czym znak ten umieszcza się na wyrobie medycznym po przeprowadzeniu odpowiednich dla niego procedur oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi o których mowa w rozdziale 4 ustawy.

Stosownie jednak do ust. 3 w/w art. 5, znakiem CE nie oznacza się wyrobu medycznego wykonanego na zamówienie, przeznaczonego do badań klinicznych oraz wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro przeznaczonego do oceny działania.

W świetle cytowanych powyżej przepisów należy uznać, że okulary korekcyjne wykonane na podstawie pisemnego zlecenia lekarza okulisty, na indywidualne zamówienie klienta, są wyrobem medycznym, o którym mowa w ustawie o wyrobach medycznych. W tym przypadku dokumentem decydującym o takim zaklasyfikowaniu towaru jest pisemne zlecenie lekarza, które dla celów dowodowych powinno być nierozerwalnie związane z kopią faktury dokumentującą fakt dokonania sprzedaży i prawidłowość zastosowanej stawki podatku VAT.

Zatem stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 03.10.2005 roku odnośnie opodatkowania 7% stawką podatku VAT okularów korekcyjnych oraz dokumentu uprawniającego do zastosowania obniżonej stawki - jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj