Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI/406-39/6196/JM/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/406-39/6196/JM/05
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
obliczanie zaliczek
obowiązek płatnika
pobór podatku
przychody ze stosunku pracy
przychód z działalności wykonywanej osobiście
sport
stawki podatku
stosunek pracy
wykonywanie pracy osobiście
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Spółka zatrudnia pracowników na etatach piłkarzy i szkoleniowców. Pracownicy poza wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę uzyskują również dochody z tytułu działalności sportowej, o której mowa w art. 13 pkt 2 (kontrakty, nagrody za wyniki sportowe).Spółka zwróciła się z pytaniem:
  • czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych właściwejest zastosowanie skali podatkowej tylko do dochodów uzyskiwanych ze stosunku pracy, czy skala ta również dotyczy dochodów, o których mowa w art. 13 pkt 2.
    Zdaniem podatnika nie należy różnych tytułów przychodów łączyć przy wyliczeniu zaliczkina podatek według skali podatkowej.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2005r. (data wpływu do Urzędu 09.11.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowanie skali podatkowej do dochodów uzyskiwanych ze stosunku pracy jest prawidłowe.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 09.11.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy:

Spółka zatrudnia pracowników na etatach piłkarzy i szkoleniowców. Pracownicy poza wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę uzyskują również dochody z tytułu działalności sportowej, o której mowa w art. 13 pkt 2 (kontrakty, nagrody za wyniki sportowe).Spółka zwróciła się z pytaniem:

  • czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych właściwe jest zastosowanie skali podatkowej tylko do dochodów uzyskiwanych ze stosunku pracy, czy skala ta również dotyczy dochodów, o których mowa w art. 13 pkt 2.
    Zdaniem podatnika nie należy różnych tytułów przychodów łączyć przy wyliczeniu zaliczki na podatek według skali podatkowej.

    Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego i przepisów prawnych uprzejmie wyjaśnia:

    Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń,a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

    W myśl art. 31 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej “zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

    Z treści art. 32 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zaliczki o których mowa w art. 31 za miesiące od stycznia do grudnia z zastrzeżeniem ust. 1a wynoszą:

    1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali – 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
    2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 – 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
    3. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali – 40% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

    Natomiast na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej, z uprawiania sportu oraz stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów – co do zasady – stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

    Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 – 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 litera “b”.

    Mając na względzie powyższe, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż płatnicy obliczając zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń, nie sumują wynagrodzeń uzyskanych ze stosunku pracy i z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 2). Płatnicy odrębnie obliczają i pobierają zaliczkę od dochodów ze stosunku pracy i odrębnie od dochodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście.

    Zgodnie z art. 38 i art. 42 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 41 ww. ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4).

    Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

    Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

    Powyższa interpretacja traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

    Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj