Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-304/2/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-304/2/05
Data
2005.11.03



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
komis
obowiązek podatkowy
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jaki jest właściwy termin wystawienia faktury VAT, w stanie prawnym obowiązującym po dniu 31 maja 2005 r. w związku z wydaniem towarów komisantowi przez komitenta?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej terminu wystawienia faktury VAT, w związku z wydaniem towarów komisantowi przez komitenta, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi hurtową sprzedaż leków i artykułów medycznych sprzedawcom detalicznym. W przypadku kontrahentów – osób trzecich, stosowana jest instytucja komisu, w ramach której następuje przekazanie towarów handlowych celem ich sprzedaży na rachunek Spółki, w imieniu własnym kontrahentów (aptek). W ramach zawartych umów, Spółka dokonuje dostawy towarów w dużych ilościach i szerokim asortymencie. Termin realizacji sprzedaży przez komisanta nie jest określony, a uzależniony jest od terminu przydatności do użytku danego produktu. Rozliczenie kontrahentów następuje poprzez wskazanie ilości sprzedanego, w ramach transakcji towaru (obejmującego faktycznie asortyment z różnych dostaw dokonanych w określonym przedziale czasowym), z uwzględnieniem ceny danego produktu. Zapłata za wydany przez komitenta towar następuje w części przez komisanta, w pozostałej zaś przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dokonanie dostawy komisantowi, Spółka dokumentuje fakturą VAT, jako czynność wymienioną w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W fakturach tych wyszczególnione są m. in. rodzaj i ilość wydawanego towaru. Jak wskazuje Spółka brak jest możliwości precyzyjnego przyporządkowania sprzedanego towaru do określonej daty jego wydania przez komitenta komisantowi, w związku z tożsamością rodzajową asortymentu przekazywanego komisantowi.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jaki jest właściwy termin wystawienia faktury VAT, w stanie prawnym obowiązującym po dniu 31 maja 2005 r. w związku z wydaniem towarów komisantowi przez komitenta?

W opinii Podatnika, zgodnie z regulacją § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepisy § 14 i § 15 w/w rozporządzenia, nie modyfikują zasady ogólnej w przypadku wydania towarów pomiędzy komitentem i komisantem. W opinii Podatnika, komitent powinien wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia, w którym wydał towar.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podstawowe zasady regulujące sposób wystawiania faktur zawarte są w § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 Nr 95, poz.798). Zgodnie z tym przepisem, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Regulacje prawne z zakresu podatku od towarów i usług nie przewidują szczególnych zasad, co do wystawiania faktur dokumentujących dokonanie dostawy towarów komisantowi przez komitenta.

Słuszne jest zatem stanowisko Podatnika, iż ze względu na brak regulacji szczegółowych, przewidziane w § 13 ust. 1 zasady wystawiania faktur, znajdują zastosowanie również w odniesieniu do faktur dokumentujących dostawę towarów dokonywaną przez komitenta na rzecz komisanta, wobec czego należało postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj