Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-221/05/IK-1187
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-221/05/IK-1187
Data
2006.01.05



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wpłat uzupełniających na wkłady mieszkaniowe i budowlane w przypadku spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych ustanowionych przed dniem 01.05.2004r.


Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa poniosła koszty tytułem przeprowadzenia termomodemizacji budynku mieszkalnego, które spowodowały zwiększenie wartości księgowej nieruchomości. Źródłem pokrycia tej zwiększonej wartości są wpłaty uzupełniające członków na wkłady mieszkaniowe i budowlane w wysokości pokrywającej koszty.

Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego i własnościowego prawa do lokali mieszkalnych oraz jego zasiedlenie nastąpiło przed dniem 1.05.2004r.

Przedmiotowe budynki mieszkalne nie są zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy w rozumieniu ustawy o VAT - art. 2 pkt 14. Ponadto nie występuje przesłanka negatywna, o której mowa w art. 43 ust. 7. Budynki przeznaczone są na cele mieszkalne.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony obowiązek podatkowy dla czynności wykonywanych przez spółdzielnie zrównanych z dostawą towarów powstaje zgodnie z art. l9 ust.13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w momencie otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W związku z tym, iż ustanowienie spółdzielczych praw nastąpiło przed 01.05.2004 r. to wpłaty dokonywane po tej dacie nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Ostatnim miesiącem, w którym mógł powstać obowiązek podatkowy jest miesiąc ustanowienia praw.

Za powyżej przedstawioną interpretacją przemawia stanowisko Ministra Finansów zaprezentowane w piśmie z dnia 24.06.2004 r.( nr PP3-812-45812004/ AK/1786). W piśmie tym stwierdzono, że w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które zostały wykonane przez podatników przed 1.05.2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po 30.04.2004 r.- czynności te podlegają opodatkowaniu wg stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania tj. przed dniem 1.05.2004 r. Wyjaśnienie to można odnieść do sytuacji, kiedy czynność w momencie jej wykonania nie była opodatkowana, a po zmianie przepisów mogłaby podlegać opodatkowaniu.

W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z unormowaniem art. 19 ust. 13 pkt 10 powołanej powyżej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

  1. ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych
  2. przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Tak więc jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło przed 1 maja 2004 r., to wpłaty uzupełniające na wkłady mieszkaniowe i budowlane wnoszone po dniu 1 maja 2004 r. nie podlegają przepisom cytowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku znak FFF/KJ/2674/05 z dnia 29.09.2005r. uzupełnionym pismem znak FFF/KJ/6/06 z dnia 03.01.2006r. Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj