Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotowie
ZD/415-34/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-34/05
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Złotowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
podatek dochodowy od osób fizycznych
Służba Więzienna
świadczenie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód osiągany przez funkcjonariusza Służby Więziennej w czasie wykonywania czynności szefa kuchni w Areszcie Śledczym, w postaci posiłków - według dominującej normy wyżywienia przysługującej dla osadzonych, wydawanych w godzinach pełnienia służby , na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


1. Opis stanu faktycznego

Wnioskiem z dnia 05.12.2005 r., uzupełnionym odrębnym pismem, Wasza jednostka wystąpiła do tutejszego Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jednostki dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z poźn. zm.) przychodów osiąganych przez funkcjonariusza Służby Więziennej w czasie wykonywania czynności szefa kuchni w Areszcie Śledczym w postaci posiłków według stawki budżetowej ?dominującej normy wyżywienia? przysługującej dla osadzonych, wydawanych temu funkcjonariuszowi na podstawie §7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby (Dz. U. z 2003r. Nr 62, poz. 572).

Zdaniem Waszej jednostki przychód osiągany przez funkcjonariusza Służby Więziennej w czasie wykonywania czynności szefa kuchni w Areszcie Śledczym, w postaci posiłków - według dominującej normy wyżywienia przysługującej dla osadzonych, wydawanych w godzinach pełnienia służby , na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem otrzymywanie posiłków przez szefa kuchni zatrudnionego w Waszym areszcie wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby przez tego funkcjonariusza, a funkcjonariusza łączy z Waszą jednostką stosunek służbowy.

2. Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Z powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • otrzymane świadczenie będzie świadczeniem rzeczowym /posiłkiem/ bądź ekwiwalentem za to świadczenie, oraz
  • będzie wynikało z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby (za szczególne warunki należy uznać służby dyżurne), oraz
  • otrzymujący pozostaje w stosunku służbowym, oraz
  • przysługujące świadczenie wynika z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,wówczas świadczenie rzeczowe ( wydany w godzinach pełnienia służby posiłek według stawki budżetowej dominującej normy wyżywienia przysługującej dla osadzonych) bądź ekwiwalent w zamian tego świadczenia przysługujące funkcjonariuszowi Służby Więziennej podczas wykonywania czynności służbowych szefa kuchni w areszcie korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie tego przepisu.

Zakresem zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 11a ww. ustawy objęte jest, zdaniem tut. Organu, wyżywienie wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, wydawane funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej podczas pełnienia przez nich służby w przypadkach określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby (Dz. U. z 2003 r. Nr 62, poz. 572), wydanym na mocy delegacji ustawowej zawartej w treści art. 71 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (j.t. Dz.U. z 2002 roku, Nr 207, poz.1761, z późn. zm.), w tym również w przypadku określonym treścią § 7 tego rozporządzenia, zgodnie z którym, funkcjonariuszom w czasie wykonywania czynności służbowych szefa kuchni w zakładach karnych i aresztach śledczych przysługują posiłki wydawane w godzinach pełnienia służby, według stawki budżetowej dominującej normy wyżywienia przygotowanej dla osadzonych.

Wg § 1 pkt 4 tego rozporządzenia "dominująca norma wyżywienia" oznacza normę wyżywienia, według której przygotowana jest większość posiłków wydawanych w danej jednostce organizacyjnej Służby Więziennej.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, iż w opisanej we wniosku sytuacji , w której otrzymywane przez funkcjonariusza Służby Więziennej ? szefa kuchni Aresztu Śledczego, na podstawie § 7 wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 roku, wyżywienie w naturze wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zatem , zdaniem tut. Organu, wyżywienie to korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd tut. Organ stanowisko Waszej jednostki uważa za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj