Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/398/KO/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/398/KO/05
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku
usługi radiowo-telewizyjne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 30 sierpnia 2005r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług na rzecz Telewizji w zakresie zapewnienia prawidłowości funkcjonowania urządzeń wizyjno-fonicznych w zespołach produkcyjnych TAI przy produkcji audycji telewizyjnych. W miesiącu wrześniu br. utracił Pan prawo do zwolnienia od podatku. Jak wynika z treści wniosku ww. usługi sklasyfikowane zostały pod symbolem PKD 90.20.Z - usługi radiowo-telewizyjne. W związku z powyższym Podatnik wystąpił z wnioskiem w trybie art. 14a - Ordynacji podatkowej z zapytaniem, czy opisane usługi świadczone na rzecz Telewizji korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Przedstawiając własne stanowisko, Podatnik wskazuje, iż usługi, które świadczone są na rzecz Telewizji Polskiej, polegające na obsłudze oraz zapewnieniu prawidłowości funkcjonowania urządzeń wizyjno-fonicznych w zespole produkcyjnym TAI przy produkcji audycji telewizyjnych są zwolnione od podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 20 października 2005r., uzupełnionym dnia 10 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za n i e p r a w i d ł o w e

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 12 powołanego załącznika wymienione zostały usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem: usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi oraz działalność agencji informacyjnej sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 92.2.

Ponadto, w załączniku nr 3 pod pozycją 155 zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 92.2 usługi radia i telewizji, inne niż określone w poz. 12 załącznika nr 4 z wyłączeniem: usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi oraz działalność agencji informacyjnych, które są opodatkowane zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stawką podatku w wysokości 7%

Jak wynika z treści wniosku świadczy Pan usługi na rzecz Telewizji Polskiej. W myśl powołanych powyżej przepisów to usługi radia i telewizji korzystają ze zwolnienia bądź stawki preferencyjne, a nie usługi podmiotów świadczących usługi na ich rzecz..

Ponadto, art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r. o radiofonii i telewizji /Dz. U. Nr 7, poz. 34 ze zm./ stanowi, iż telewizję publiczną tworzy spółka "Telewizja X", zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Y. oraz regionalnych programów telewizyjnych.

Zatem, bez znaczenia pozostaje fakt, iż odbiorca Pana usług korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.

Reasumując, usługi świadczone przez Pana na rzecz Telewizji X polegające na obsłudze i zapewnieniu prawidłowości funkcjonowania urządzeń wizyjno-fonicznych podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy tj. w wysokości 22%.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj