Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-135/TZ-87/05/JB
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-135/TZ-87/05/JB
Data
2005.07.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
opłata
opłata administracyjna
refakturowanie
usługi geodezyjne


Pytanie podatnika
Czy można wystawić fakturę na której osobno zostanie przedstawiona kwota za wykonaną pracę ze stawką podatku VAT w wysokości 22 % i refakturować koszty związane z obsługą zasobu geodezyjnego i kartograficznego z VAT-em "zwolniony"?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 19.04.2005r. (data wpływu 19.04.2005r.) uzupełnionego następnie pismem z dnia 25.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zasad wystawiania faktur VAT przy refakturowaniu usług

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług geodezyjno-kartograficznych o symbolu PKWiU 74.20.73. Każda wykonana przez podatnika praca wiąże się z poniesieniem opłat (kosztów) w urzędach samorządowych, z tytułu obsługi państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego o symbolu PKWiU 75.14.12. Urzędy, pobranie w w/wym. opłaty dokumentują poprzez wystawienie faktur ze stawką zwolnioną lub poprzez wystawienie zestawienia opłat. Obsługa zasobu geodezyjnego korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Podatnik ma wątpliwość czy może wystawić fakturę, na której w osobnych pozycjach wykaże całkowitą kwotę z osobiście wykonanej pracy o symbolu PKWiU 74.20.73 wg 22% stawki podatkowej i opłatę za obsługę zasobu geodezyjnego i kartograficznego PKWiU 75.14.12 ze stawką zwolnioną?

Zdaniem podatnika możliwe jest udokumentowanie jedną fakturą VAT, ale w dwóch pozycjach, świadczenia własnych usług geodezyjnych i opłat za obsługę zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bez względu na formę w jakiej dokonano udokumentowania ich zakupu. Podatnik uważa, że płacąc za obsługę zasobu geodezyjnego niezależnie, czy otrzymał fakturę czy też jedynie zestawienia opłat, może ją refakturować jako czynność zwolnioną z opodatkowania w fakturze sprzedaży, a nie sumować obu kwot (usługa geodezyjna i obsługa zasobu) i doliczać do w/wym. wartości 22% podatku VAT.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zaś zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższego przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują pojęcia refakturowania, jednak w praktyce przyjmuje się, że z refakturowaniem mamy do czynienia, gdy występują następujące okoliczności:

  • przedmiotem refakturowania są usługi,
  • z usługi nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiana jest pierwotna faktura,
  • sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu, bez marży narzuconej przez odsprzedającego,
  • podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę) z uwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT (bądź też stosuje zwolnienie od podatku), które jest na fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę,
  • w umowie między kontrahentami powinno być zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) danego rodzaju czynności.

Zdaniem tut. organu zarówno przed 1 maja 2004r. , jak i po tej dacie, refakturowanie usług nie zostało uregulowane w przepisach dot. podatku VAT. Jednakże mając na uwadze zapis art. 29 ust 1 w/cyt. ustawy definiujący obrót jako podstawę opodatkowania podatkiem VAT, obejmujący całość świadczenia należnego od nabywcy, tut. organ informuje, że skoro kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika usługą i inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, której sprzedawca żąda od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedawcę w imieniu nabywcy, winny wchodzić w podstawę opodatkowania, i nie powinny być refakturowane przez tego sprzedawcę z odrębną stawką VAT (zwolnione), właściwą dla refakturowanych usług.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj