Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415/15/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/15/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy przedstawione przez podatnika dokumenty uprawdopodobniają nieściągalność wierzytelności i czy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?


W dniu 14.11.2005r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej wierzytelności nieściągalnych w związku z ukończeniem w 2005r. przez Sąd procesu upadłości firmy X w Łowiczu.

Do wniosku załączył Pan:

  • Odpis Postanowienia Sądu z dnia 14.01.2005r. o ogłoszeniu upadłości firmy X, z którego wynika, iż Pana firma Y wg wyciągu z planu podziału masy upadłości firmy X w Kategorii VI otrzymała w części wypłatę kwoty uznanej wierzytelności, tj. 4.739,89 zł (całość wierzytelności 21.339,32 zł, pozostała kwota do zaspokojenia - 16.599,43 zł);
  • Odpis Postanowienia Sądu z dnia 18.03.2005r o ogłoszeniu upadłości w przedmiocie ukończenia postępowania i wniosku syndyka o przyznanie wynagrodzenia;
  • pismo Sądu z dnia 18.07.2005r. stanowiące odpowiedź na Pana pismo, w którym powyższy Sąd informuje o zakończonym postępowaniu upadłościowym firmy X i pozostałej kwocie do zaspokojenia Pana wierzytelności w wys. 16.599,43 zł;
  • pismo z dnia 27.07.2005r. skierowane przez Pana do Sądu z prośbą o wydanie zaświadczenia potwierdzającego nieściągalność kwoty 16.599,43 zł;
  • pismo z dnia 23.08.2005r. w/w Sądu z dnia 23.08.2005r. stanowiące odpowiedź na Pana pismo, informujące Pana o możliwości wydania z akt sprawy wyżej wymienionych odpisów z dnia 18.03.2005r. i 14.01.2005r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

W ocenie pytającego w/w wierzytelność może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z regulacją art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt. 20 w/w ustawy stanowi, że nie są kosztem uzyskania przychodu wierzytelności nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 w/w. ustawy zostały zarachowane jako przychody należne, wierzytelności te nie są przedawnione i nieściągalność wierzytelności została odpowiednio uprawdopodobniona.

Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności zgodnie z art. 23 ust. 2 w/w ustawy dla celów podatkowych ma miejsce, gdy zachodzi jedna z następujących sytuacji:

  1. nieściągalność wierzytelności została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
  2. nieściągalność wierzytelności została udokumentowana postanowieniem sądu o:

  1. oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
  2. umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
  3. ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3. nieściągalność wierzytelności została udokumentowana protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Wymieniony przepis zawiera zamknięty katalog okoliczoności, które muszą zaistnieć aby przyjąć, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

W Pana przypadku zastosowanie ma pkt 2 lit. c, ponieważ wśród załączonych kopii dokumentów znajduje się odpis postanowienia Sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego, z czego zaspokojono między innymi w części wierzytelność wobec Pana firmy.

Istotne znaczenie ma również szybkość z jaką podmiot podejmuje działania w celu odzyskania swoich należności, ponieważ zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 17 w/w ustawy o podatku dochodowym nie są kosztem uzyskania przychodów wierzytelności odpisane jako przedawnione. Sprawy związane z przedawnieniem roszczeń o świadczenia, w tym związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, regulują przepisy Kodeksu cywilnego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pana stanowisko w sprawie i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj