Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDW/415-41/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDW/415-41/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż mieszkania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność (po przekształceniu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) podlega od opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: z 2005 roku Dz.U. nr 8 poz. 60 z późn.zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 września 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z tytułu przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 19 września 2005 roku Pan zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sopocie z wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z dokonaną w dniu 14 września 2005 roku na mocy aktu notarialnego Rep. A nr z dnia sprzedażą lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku (oraz dokumentów załączonych do wniosku) – stanu faktycznego wynika, iż Pan posiadał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w Sopocie na podstawie przydziału Spółdzielni Mieszkaniowej na warunkach własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W dniu 19 listopada 2004r., na mocy aktu notarialnego sporządzono ze Spółdzielnią Mieszkaniową– umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu i założono księgę wieczystą.

Podatnik w dniu 14.09.2005r. dokonał na mocy aktu notarialnego transakcji sprzedaży wyżej omawianego lokalu.

Wątpliwości podatnika dotyczą – czy w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu uzyskanego z transakcji sprzedaży.

Podatnik stoi na stanowisku, iż przychód uzyskany ze sprzedaży opisanego lokalu nie podlega zryczałtowanemu 10% podatkowi dochodowemu od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, gdyż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego posiadał od 1999r. tj. ponad pięć lat kalendarzowych.

Z uregulowania wynikającego z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000r. Dz.U. nr 14 poz. 176 z późn.zm.) wynika, że źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. jeżeli odpłatne zbycie na następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 213 § 3 Prawa Spółdzielczego (Dz.U z 1995r. Nr 54 poz. 288 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do 24.04.2001r., a zatem mającego również zastosowanie w przedmiotowej sprawie – spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego powstaje (w zależności od rodzaju wniesionego wkładu: mieszkaniowego lub budowlanego) z chwilą przydziału lokalu.

Jak wynika z dołączonego do wniosku przydziału lokalu mieszkalnego Spółdzielni Mieszkaniowej, przydział do lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu Podatnik otrzymał dnia 9 listopada 1999r.

Natomiast z uregulowania wynikającego z art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst z 2003 roku Dz. U. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.

Sporządzenie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu stanowi jedynie zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu.

Mając powyższe na względzie bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem sprzedaży należy liczyć nie od daty sporządzenia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu, lecz od dnia 9 listopada 1999r, tj. od przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny przedmiotowej sprawy tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionej przez Pana sytuacji przychód osiągnięty ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest wolny od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj