Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/52/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/52/05
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
sprzedaż gruntów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy Spółka powinna opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.09.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 12.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 12.10.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza dokonać zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej. Od końca roku, w którym zakończono budowę zbywanych budynków upłynęło 5 lat, a podatnik nie poniósł na ulepszenie żadnego z budynków wydatków w kwocie wynoszącej co najmniej 30% wartości początkowej każdego z nich., a także jak wynika z zaprezentowanego stanowiska Spółki nie miała ona prawa do obniżenia w stosunku do tych towarów kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz budynki te są trwale związane z gruntem. Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy w niniejszym przypadku Spółka powinna opodatkować podatkiem od towarów i usług transakcję zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej... Wyrażono stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym znajdą zastosowanie następujące przepisy :
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast w myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Według art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt. 1).

Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 6 zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zdaniem wnioskodawcy transakcja zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej jest niewątpliwie dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT, w tym przypadku zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 w powiązaniu z art. 43 ust. 2 pkt 1 gdyż art. 43 ust. 6 nie znajduje tu zastosowania, jako że od końca roku w którym zakończono budowę zbywanych budynków upłynęło 5 lat, a podatnik nie poniósł na ulepszenie żadnego z budynków wydatków w kwocie wynoszącej co najmniej 30% wartości początkowej każdego z nich , a także jak wynika z zaprezentowanego stanowiska Spółki nie miała ona prawa do obniżenia w stosunku do tych towarów kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na podstawie wyżej cyt. art. 29 ust. 5 ustawy o VAT o stawce obowiązującej przy sprzedaży gruntu wraz z budynkiem lub budowlą decyduje charakter tegoż obiektu budowlanego oraz zasady jego opodatkowania, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli. Sprzedaż gruntu w tej sytuacji nie ma charakteru samodzielnego lecz związana jest z obiektem, który z tym gruntem jest trwale związany. Ponieważ sprzedaż budynków przez Spółkę jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług to w konsekwencji zwolnione z tego podatku jest również zbycie całego gruntu zgodnie z art. 29 ust. 5. Wartość gruntu podwyższa podstawę opodatkowania budynku, przy wykazaniu dostawy zwolnionej od podatku VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa: Stosownie do treści art. 5 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 w/w ustawy od podatku od towarów i usług, zwalnia się dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, jak wynika z art. 43 ust 2 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy, wyniósł co najmniej pół roku. W ust. 6 w/w artykułu wskazano, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków lub użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec powyższego dostawa budynku, budowli lub jego części, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, jeżeli od końca roku, w którym zakończono jego budowę upłynęło 5 lat, nakłady poniesione na ten budynek lub budowlę nie przekroczyły 30% i podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu. W art. 29 ust 5 w/w ustawy wskazano, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj