Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD-1/415/0015/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/0015/05
Data
2005.06.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych


Słowa kluczowe
duchowni
obowiązek podatkowy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik pełniący bez wynagrodzenia funkcję pastora powinien płacić zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana X z dnia 18 marca 2005r. uzupełnionego w dniu 27 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z dnia 18 marca 2005r. stanu faktycznego wynika, że jest Pan X

Zbór jest jednym z dwustu zborów Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, stan prawny jest uregulowany ustawą z dnia 20.02.1997r o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. Nr 41 poz. 254).

Zasięg terytorialny zboru obejmuje miasto Gdynię, liczba członków zboru liczy 18 osób.

Zbór jest finansowany z ofiar i darowizn wiernych . Pełnienie funkcji pastora polega na prowadzeniu nabożeństw, spotkań, czuwaniu nad funkcjonowaniem Zboru.

Z tytułu pełnienia funkcji pastora Zboru nie otrzymuje Pan żadnego wynagrodzenia, więc zdaniem Pana, nie powinien płacić podatku dochodowego od przychodów osób duchownych do momentu wystąpienia przychodu z tego tytułu.

Zgodnie z treścią art.42 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz.930 z późn.zm.) osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych, zwany dalej ryczałtem.

Z w/wym przepisu wynika, że ryczałt od przychodów osób duchownych opłacają te osoby duchowne, które osiągają przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie osiąga Pan przychodów z tytułu pełnienia funkcji pastora Kościoła Zielonoświątkowego Zboru nie ma Pan obowiązku opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.

W tym stanie faktycznym i prawnym należy uznać stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 18 marca 2005r. za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj