Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
IV-436/7/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV-436/7/05
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
obliczanie terminów
termin
termin ustawowy
upływ terminu
utrata prawa do zwolnienia
warunki zwolnienia
zwolnienia podatkowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
W 2000r. podatnik nabył w drodze darowizny udział w nieruchomości stanowiącej tzw. gospodarstwo ogrodnicze. W akcie notarialnym zobowiązał się prowadzić to gospodarstwo przez okres co najmniej 5 lat. W związku z zamiarem sprzedaży nabytego udziału podatnik zapytuje: czy upłynął już ten okres, czy też upłynie on z dniem 31 grudnia 2005r.?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie:

art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216, art. 217, art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje Pana stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2005r. (uzupełnionym w dniu 31 października 2005r.), dot. udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części odnoszącej się do stosowania przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) – za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości - naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek, m.in. podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę według stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

W dniu 20 października 2005r., złożył Pan w tutejszym urzędzie wniosek (uzupełniony w dniu 31 października 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji dot. upływu 5-letniego okresu prowadzenia gospodarstwa ogrodniczego, w szczególności „czy 5 letni okres prowadzenia gospodarstwa ogrodniczego już minął, czy też kończy się 31 grudnia 2005 roku”.

Opisany przez Pana oraz wynikający ze złożonych dokumentów stan faktyczny przedstawia się następująco:

W dniu 18 kwietnia 2000r. otrzymał Pan w drodze darowizny część zabudowanego gospodarstwa rolnego położonego w (...) i skorzystał ze zwolnienia określonego w art. 4 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku od spadków i darowizn (akt notarialny Rep. A nr .../2000), przy czym wydanie przedmiotu darowizny nastąpiło w dniu 30 czerwca 2000r. (akt notarialny Rep. A nr .../2000 z dnia 25 kwietnia 2000r. dot. sprostowania wyżej wymienionej umowy darowizny).

Podstawą prawną zwolnienia z którego Pan korzystał w podatku od spadków i darowizn, jest art. 4 ust. 2 wyżej powołanej ustawy podatkowej, zgodnie z którym jeżeli przedmiotem darowizny są urządzenia do prowadzenia upraw specjalnych takie jak, m.in.: szklarnie, (...), a nabywcami są zstępni, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tych składników pod warunkiem, że budynki i urządzenia będą wykorzystywane przez nabywcę nadal w stanie nie pogorszonym i zgodnie z ich przeznaczeniem w ramach gospodarstwa rolnego przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny.

Sposób, w jaki należy liczyć terminy związane z zastosowaniem przepisów prawa podatkowego precyzują art. 11 i art. 12 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa. W przedmiotowej sprawie – w związku z tym, że ustawodawca przewidział w art. 4 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn termin określony w latach – zastosowanie ma regulacja zawarta w art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że „terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdy takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień”. W związku z powyższym potwierdzić należy Pana stanowisko, iż 5-letni okres prowadzenia gospodarstwa ogrodniczego już minął.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj