Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-14/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-14/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy jeżeli przepisy o podatku od towarów i usług nie dopuszczałyby możliwości odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur rat leasingowych, to czy w przedstawionej sytuacji podatek ten stanowiłby koszt uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a par.1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 5, poz. 60 – tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku Pani.... z dnia 29.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 50% podatku naliczonego od rat leasingowych udokumentowanych fakturami VAT w związku z zawartą umową leasingu samochodu osobowego.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawczyni w listopadzie 2004r. zawarła umowę o przejęciu długu i cesji wierzytelności. Przedmiotem przejętego długu była umowa leasingu. Na podstawie tej umowy Pani....przejęła w leasing samochód, który w momencie zawarcia umowy przez pierwszego leasingobiorcę tj. w dniu 22.01.2003r. był samochodem ciężarowym. W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązującej od 01.05.2004r., samochód ten stał się samochodem osobowym. Pierwszy leasingobiorca przed dniem 01.05.2004r. zarejestrował umowę leasingu w urzędzie skarbowym, zgodnie z art. 154 w/w ustawy i na tej podstawie odliczał podatek naliczony z faktur dokumentujących leasing samochodu.

Podatniczka pyta, czy jeżeli w przedmiotowej sytuacji przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dopuszczałyby możliwości odliczania 50% podatku naliczonego(łącznie do kwoty 5.000,00), wynikającego z faktur rat leasingowych, to czy podatek ten stanowiłby w tej sytuacji koszt uzyskania przychodów.

Podatniczka uważa, iż przysługuje jej jako pełnoprawnej stronie leasingu prawo odliczania podatku naliczonego z faktur leasingowych, zgodnie z art. 86, obowiązującej od 01.05.2004r. ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm.), i w tej sytuacji jej stanowisko dot. ewentualnej możliwości zaliczenia w/w podatku do kosztów uzyskania przychodów nie wymaga uzasadnienia.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 43 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z poźn. zm.) - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów – podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W świetle obowiązujących przepisów podatkowych podatniczce - przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dot. leasingu w/w samochodu tj. 50% kwoty podatku naliczonego od poszczególnych rat (w całym okresie użytkowania samochodu suma odliczonych kwot nie może przekroczyć 5.000,00) - co zostało potwierdzone postanowieniem z dnia 31.05.2005r. Nr P-III/1/ 443-28/05, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Tym samym podatek VAT, odliczony zgodnie z przepisami cyt. ustawy o podatku od towarów i usług - nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, zgodnie z przywołanym przepisem art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj