Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju
pp/443/32/05
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pp/443/32/05
Data
2006.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
naprawa gwarancyjna
usługi na majątku rzeczowym
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Czy można zastosować 0% stawkę podatku VAT od miesięcznej sumy zryczałtowanej oraz od wykonanych usług serwisowych na terenie kraju dla podmiotu zagranicznego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego - 28.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług od miesięcznej sumy zryczałtowanej oraz od wykonanych usług serwisowych na terenie kraju dla podmiotu zagranicznego, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.10.2005 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 15.10.2005 r. (data wpływu do tut. U.S. - 17.11.2005 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka zawiązała umowę handlową długoterminową z podmiotem mającym siedzibę na terenie Niemiec oraz posługującym się nr VAT unijnym, na autoryzowane wykonywanie prac serwisowych gwarancyjnych i pogwarancyjnych na rzeczach ruchomych na terenie kraju. Rzeczy ruchome to urządzenia techniczne dla przemysłu węglowego sprzedawane przez producenta zagranicznego. Kontrahent zobowiązał się do zapłaty miesięcznej sumy zryczałtowanej za "gotowość" oraz za wykonanie usług serwisowych, natomiast Spółka zobowiązała się do utrzymania "gotowości" oraz wykonanie wymienionych wyżej usług serwisowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Po wykonanym serwisie rzeczy ruchome pozostają w kraju u ostatniego nabywcy.

Spółka zadaje pytanie: Czy może zastosować 0% stawkę podatku VAT od miesięcznej sumy zryczałtowanej oraz od wykonanych usług serwisowych na terenie kraju dla podmiotu zagranicznego.

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy o VAT, w przypadku gdy kontrahent z Niemiec poda numer identyfikacji na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, zarówno dla świadczenia usług serwisowych jak i dla trzymania w gotowości całego zakładu do wykonania tych usług, miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, zatem Spółka ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

Tutejszy organ podatkowy dokonując oceny prawnej przedstawionego w piśmie stanowiska stwierdza co następuje:

W przedmiotowej sprawie ma miejsce sytuacja, kiedy zobowiązania gwarancyjne za gwaranta (firmę niemiecką) realizuje podmiot trzeci (Spółka) na podstawie umowy zawartej w tym zakresie z gwarantem. W takim przypadku Spółka wykonuje za firmę niemiecką i na jej rachunek stosowne czynności wynikające z gwarancji. Tym samym realizacja przez Spółkę zobowiązań gwarancyjnych za gwaranta jest świadczeniem usługi na rzecz nabywcy towaru, a nie świadczeniem gwarancyjnym. Zobowiązanie się Spółki do świadczenia za gwaranta usług naprawczych ma charakter samoistny i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W sytuacji gdy producent (gwarant) zleca osobie trzeciej na podstawie umowy, realizację usług gwarancyjnych wobec nabywców towaru, a osoba trzecia przejmuje obowiązek realizacji tych świadczeń, obowiązują ogólne zasady dotyczące opodatkowania odpłatnego świadczenia usługi.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Usługi serwisowe wykonywane przez Spółkę na podstawie ww. umowy można uznać za usługi świadczone na ruchomym majątku rzeczowym. W takim przypadku - w myśl szczególnej regulacji zawartej w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem jednak postanowień art. 28.

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 7 w przypadku usług, o których mowa powyżej, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W ust. 8 tego przepisu zawarto dodatkowe zastrzeżenie, iż towary po wykonaniu usługi muszą zostać wywiezione poza terytorium kraju niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usługi.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym rzeczy ruchome, na których Spółka wykonuje czy będzie wykonywała serwis gwarancyjny i pogwarancyjny pozostają w kraju u ostatniego nabywcy, zatem nie zostaje spełniony warunek, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 28 ust. 7 ustawy o VAT, tak więc znajdzie tu zastosowanie reguła wyrażona w treści art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem tutejszego organu w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 28 ust. 6 cytowanej ustawy o VAT, na który powołuje się w swoim wniosku Spółka i który dotyczy usług wykonywanych przez pośredników, gdyż jak wynika z przedstawionych dokumentów świadczone przez Spółkę usługi nie są usługami pośrednictwa, ponieważ przedmiotowych usług serwisowych Spółka będzie dokonywała samodzielnie w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż przedmiotowe usługi tj. serwisowe i gotowości serwisowej podlegają opodatkowaniu w Polsce, zatem Spółka powinna w tym przypadku wystawić fakturę VAT z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług.

W związku z powyższym stanowisko Spółki zawarte we wniosku, na dzień wydania niniejszego postanowienia tutejszy organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie to na mocy art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj