Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDF/413-i-40/05/MW
z 13 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDF/413-i-40/05/MW
Data
2005.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
doskonalenie zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy wartość przyznanego pracownikowi przez pracodawcę świadczenia polegającego na pokryciu kosztów opłaty za odbywanie przez pracownika aplikacji radcowskiej jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b, 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 17.11.2005r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego


orzeka
zgodzić się z Pani stanowiskiem, że wartość przyznanego pracownikowi przez pracodawcę świadczenia polegającego na pokryciu kosztów opłaty za odbywanie przez pracownika aplikacji radcowskiej jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jest Pani absolwentką prawa i administracji na UW a od października podnosi Pani swoje kwalifikacje zawodowe na aplikacji radcowskiej i obecnie jest Pani aplikantem drugiego roku. Od kwietnia jest Pani zatrudniona w Przedsiębiorstwie X.Wystąpiła Pani do pracodawcy o przyznanie dofinansowania w formie zwrotu kosztów opłaty za aplikację, tj. kosztów, o których mowa w par. 9 ust. 1 pkt. 1) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. Nie uzyskała Pani żadnego oficjalnego skierowania ani nie podpisała Pani żadnej umowy w tym zakresie, gdyż praktyką u Pani pracodawcy jest to, że udzielenie dofinansowania nie jest uzależnione od odpracowania określonego czasu po zakończeniu nauki ani, że nie są udzielane żadne urlopy na udział w zajęciach lub przygotowania do egzaminu.Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt. 90 ustawy z dnia 26.07.1191r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmujacym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Zgodnie z par. 1 ust. 1 rozporządzenia przepisy rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych. W myśl par. 2 ust. 1 oraz ust. 3 ww. rozporządzenia przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych, realizowane na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania. Zgodnie z par. 8 ust. 1 i 2 cytowanego rozporządzenia, podstawowymi formami kształcenia, doszkalania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są: 1. studia podyplomowe,2. kursy, 3. seminaria.W miarę potrzeby mogą być również organizowane inne formy np. staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.

W świetle powyższych przepisów wolne od podatku dochodowego są świadczenia z tytułu kształcenia pracownika w formach pozaszkolnych ( w tym również aplikacji radcowskiej) przyznane przez pracodawcę na podstawie par. 9 ust. 1 pkt. 1 i 2 ww. rozporządzenia zarówno w przypadku podjęcia dokształcania lub doskonalenia na podstawie skierowania pracodawcy, jak i bez tego skierowania w zakresie: zwrotu kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt. 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie od podatku dotyczy wartości świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wobec powyższego dofinansowanie do kosztów poniesionych przez pracownika na aplikacji radcowskiej bez względu na to czy posiada on skierowanie zakładu pracy czy też nie, wolne jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj