Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-1/06
z 1 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-1/06
Data
2006.02.01



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
podatek akcyzowy
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Podatnik dokonał zakupu od dostawcy krajowego samochodu ciężarowego bez naliczonej na fakturze zakupu akcyzy. Następnie przed sprzedażą dokonano, zgodnie z zamówieniem, przeróbki przedmiotowego samochodu ułatwiającej wykorzystanie owego pojazdu jako karawanu. Czy powyższe czynności powodują powstanie obowiązku podatkowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

p o s t a n a w i a m

uznać stanowisko Strony, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionego we wniosku z dnia 14 listopada 2005r. w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od samochodu ciężarowego poddanego przeróbce na samochód specjalistyczny (karawan) za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 14.11.2005r. Strona złożyła wniosek do Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie dotyczący m. in. udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od samochodu ciężarowego poddanego przeróbce na samochód specjalistyczny (karawan).

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów. Jest dealerem samochodowym. Dokonał zakupu od dostawcy krajowego samochód ciężarowy bez naliczonej w fakturze zakupu akcyzy. Następnie przed sprzedażą dokonano, zgodnie z zamówieniem, przeróbki przedmiotowego samochodu ułatwiającej wykorzystanie owego pojazdu jako karawanu.

Zapytanie podatnika odnosi się do wyjaśnienia sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Na podst. art. 2 pkt 1 ww. ustawy obowiązkowi podatkowemu podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 1 do ustawy tj. m. in. samochody osobowe. Zgodnie z powyższym samochody ciężarowe nie podlegają podatkowi akcyzowemu.

Z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) wynika bowiem, że dowód rejestracyjny jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu (art. 1 i art. 71 tej ustawy), natomiast o typie pojazdu decyduje świadectwo homologacji (art. 68 ust. 1 tej ustawy). I dlatego, w razie zmiany warunków stanowiących podstawę do wydania świadectwa homologacji producent lub importer jest obowiązany uzyskać nowe świadectwo homologacji na dany typ pojazdu, przedmiot wyposażenia lub część.

Zgodnie z powyższym w przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z uzyskaniem nowego świadectwa homologacji po dokonaniu zmian w pierwotnym samochodzie ciężarowym. Przeróbki, które zostały dokonane nie spowodowały zmiany kategorii samochodu ciężarowego na samochód osobowy co jest potwierdzone wpisem w wyciągu ze świadectwa homologacji tej samej kategorii samochodu ciężarowego tylko określonego jako samochód specjalny.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

P o u c z e n i e

Stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj