Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
I-1/413/45/44/2005/ZL
z 17 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/413/45/44/2005/ZL
Data
2005.10.17



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
likwidacja działalności
remanent


Pytanie podatnika
Firma Handlowa prowadzona w spółce cywilnej, której podatnik był współwłaścicielem uległa likwidacji z dniem 31.05.2005 r. Z tytułu prowadzonej działalności w spółce wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3 %.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, jak powinna być opodatkowana sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego w 2005 r. i w latach następnych.
Zdaniem podatnika gdy sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego nastąpi do końca 2005 r., to przychód ze sprzedaży tych towarów będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem w wysokości 3 %. Podatek ten będzie płatny do 20 dnia następnego po miesiącu, którego dotyczy. Wartość sprzedaży wraz z przychodamiosiągniętymi do dnia likwidacji będzie wykazana w deklaracji PIT-28 składanej do dnia 31.01.2006 r.
Natomiast jeżeli sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego nastąpi po dniu 31.12.2005 r., obowiązek podatkowy z tego tytułu (z wyjątkiem PCC) nie wystąpi, ponieważ nie będzie już podstawy do opodatkowania podatkiem zryczałtowanym (firma jest już zlikwidowana, zatem wspólników dotyczy tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych).


W dniu 21.07.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, iż Firma Handlowa, której podatnik był współwłaścicielem uległa likwidacji z dniem 31.05.2005 r. Z tytułu prowadzonej działalności w spółce wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%. Przedmiotem działalności spółki był handel częściami samochodowymi. Na dzień likwidacji został sporządzony remanent obejmujący towary i wyposażenie. Spółka nie posiadała środków trwałych, nie była też podatnikiem podatku od towarów i usług - VAT.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, jak powinna być opodatkowana sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego w 2005 r. i w latach następnych.

Zdaniem podatnika gdy sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego nastąpi do końca 2005 r., to przychód ze sprzedaży tych towarów będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem w wysokości 3%. Podatek ten będzie płatny do 20 dnia następnego po miesiącu, którego dotyczy. Wartość sprzedaży wraz z przychodami osiągniętymi do dnia likwidacji będzie wykazana w deklaracji PIT-28 składanej do dnia 31.01.2006 r.

Natomiast jeżeli sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego nastąpi po dniu 31.12.2005 r., obowiązek podatkowy z tego tytułu (z wyjątkiem PCC) nie wystąpi, ponieważ nie będzie już podstawy do opodatkowania podatkiem zryczałtowanym (firma jest już zlikwidowana, zatem wspólników dotyczy tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych).

Według podatnika nie dotyczą wspólników również przepisy art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w dniu likwidacji wspólnicy byli podatnikami zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednak podatnik uważa, iż każda sprzedaż towarów jednemu odbiorcy powyżej 1.000,00 zł spowoduje obowiązek złożenia w terminie 14 dni deklaracji PCC-1 i zapłatę podatku w wysokości 2% wartości umowy.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku o wiążącą interpretację podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie interpretacji wyłącznie w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dalszej części uzupełnienia podatnik pisze, iż zdanie dotyczące podatku PCC w złożonym w dniu 27.07.2005 r. wniosku było tylko wyjaśnieniem do podanego w nawiasie wyjątku i nie stanowi odrębnego zapytania. Podatnik ponowił zapytanie i jednoznacznie okreśił własne stanowisko w sprawie w brzmieniu podanym we wniosku z dnia 27.07.2005 r.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza co następuje.

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej podatnik opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest obowiązany na dzień likwidacji:

  • sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków,
  • sporządzić spis rzeczowych składników majątku związanych z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi, zwanych "wyposażeniem",
  • wycenić towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu lub cen rynkowych, wyceny tej należy dokonać najpóźniej w ciągu 14 dni od zakończenia spisu z natury,
  • wpisać spis z natury do ewidencji przychodów według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji ( sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych składników.

Stanowi o powyższym art. 20 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zawiera przepisów, które regulowałyby wprost zagadnienie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników objętych spisem z natury po dniu likwidacji działalności gospodarczej.

Należy również zauważyć, że przy opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej wysokość podatku nie jest bezpośrednio związana z faktycznym dochodem podatnika, ponieważ dochodu tego w przypadku podatników opodatkowanych na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ustala się. Wynika to z faktu, iż w przypadku podatników rozliczających sie ryczałtem opodatkowany jest przychód, a nie dochód.

W rozpatrywanej sprawie nie ma także zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku. Przepis ten stanowi, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z odpłatnego zbycia przez podatnika składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej. Powołany bowiem przepis nie może mieć zastosowania do sprzedaży towarów, materiałów, czy wyrobów gotowych itp. składników majątku, figurujących w sporządzonym na dzień likwidacji spisie z natury.

Nie znajduje tu również zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (.....), przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (....).

Przychód ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 nie powstanie, jeżeli rzeczy lub prawa były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nie są to tylko składniki majątku aktualnie używane w działalności gospodarczej. Należy uznać, iż chodzi tu o składniki majątku, które są albo były używane, użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis będzie dotyczył zatem zarówno składników majątkowych, które w chwili zbycia są używane w działalności, jak i składników majątkowych, które były lecz już nie są używane w działalności w chwili ich zbycia. W chwili obecnej potwierdza to dodany od 1 stycznia 2003 r. do przepisu art. 10 ust. 2 pkt 3 fragment stanowiący: "nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej".

Nie jest zatem konieczne, aby w chwili zbycia działalność gospodarcza - z którą związane były składniki majątku - była jeszcze prowadzona. Przychód ze źródła, o którym mowa, nie powstanie także wówczas, gdy przedmiotem zbycia są składniki majątku, wykorzystywane przez osobę w prowadzonej wcześniej i zakończonej już działalności gospodarczej.

Ponadto podatnik jest zobowiązany do dnia 31.01.2006 r. złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na druku PIT-28 i PIT-28/B o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2005 wykazując przychód uzyskany z działalności gospodarczej tj. do dnia likwidacji działalności.

Mając na względzie unormowania przytoczonych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, stanowisko zaprezentowane przez podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w złożonym wniosku i obowiązującego stanu prawnego w dacie udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj