Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/204/05/MJS
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/204/05/MJS
Data
2005.10.31



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
komis
wydanie towarów
wystawienie faktury
zapłata


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w ramach umowy komisu oraz w jakim terminie należy wystawić fakturę na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od dnia 1 czerwca 2005r.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej powstania obowiązku podatkowego oraz zasad wystawiania faktur w ramach umowy komisu - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka dokonuje dostaw towarów na zasadzie umowy komisu. Od 1 maja 2004 roku Podatnik wystawiał faktury VAT dokumentujące dostawy towarów dla komisantów w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru. Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla Podatnika jako komitenta była kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług. Na podstawie wystawianych faktur VAT Podatnik księgował jedynie kwotę podatku należnego. Po dokonaniu dostawy towarów przez komisanta do osoby trzeciej, Spółka jako komitent otrzymywała od komisanta noty rozliczeniowe, na podstawie których księgowano przychody podatkowe oraz prowizje komisanta jako koszty podatkowe. Natomiast z dniem 1 czerwca 2005 r. w związku ze zmianą momentu powstania obowiązku podatkowego w ramach umowy komisu, Spółka wystawia faktury VAT nie z chwilą wydania towarów lecz z dniem powstania obowiązku podatkowego, czyli w terminie 7 dni od dnia otrzymania zapłaty za dostarczony towar, nie później niż w terminie 30 dni od dnia dokonania dostawy towarów przez komisanta osobie trzeciej. Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla Spółki jako komitenta jest nadal kwota należna pomniejszona o kwotę netto prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku. Na podstawie wystawianych faktur VAT Podatnik księguje jedynie podatek należny. Podstawą do określenia daty dostaw towarów przez komisanta są przesyłane przez niego noty rozliczeniowe, na podstawie których księgowane są przychody podatkowe oraz prowizje komisanta jako koszty podatkowe.

W przedmiotowym wniosku Spółka wystąpiła z zapytaniem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w ramach umowy komisu oraz w jakim terminie należy wystawić fakturę na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od dnia 1 czerwca 2005r.

Podatnik uważa, iż obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 16a na gruncie obowiązującej od 1 czerwca 2005 r. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta na podstawie umowy komisu powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia dostawy towarów dokonanej przez komisanta osobie trzeciej. Nie przewidziano jednak szczególnego terminu wystawiania faktur w takiej sytuacji. W szczególności nie wprowadzono możliwości wystawiania faktur z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Zdaniem Podatnika pomimo faktu, że w § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów (Dz. U. Nr 95, poz. 798) zabrakło odwołania do art. 19 ust. 16a, fakturę w komisie należy wystawiać nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przez powstaniem obowiązku podatkowego, podobnie jak w innych wymienionych tam przypadkach powstania szczególnego momentu podatkowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Stosownie do art. 19 ust. 16a ustawy o podatku od towarów i usług przypadku wydania towaru przez komitenta na rzecz komisanta obowiązek podatkowy dla komitenta powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta. Natomiast podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu dla komitenta stanowi zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że moment powstania obowiązku podatkowego po stronie komitenta w przypadku zawarcia umowy komisu jest związany z chwilą otrzymania zapłaty za wydany towar lub w przypadku, gdy zapłata nie nastąpi w ciągu 30 dni od dnia dostawy towarów dokonanej przez komisanta - obowiązek podatkowy przypada na 30 dzień od dnia dostawy dokonanej przez komisanta.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15.

Zgodnie z § 15 ust. 1 cyt. rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast stosownie do ust. 2 § 15 cyt. rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku przez Podatnika przepisy § 15 cyt. rozporządzenia nie będą miały zastosowania. Przepisy te znajdują zastosowanie tylko w sytuacjach ściśle w nim określonych, wśród których nie wymieniono dostawy towarów dokonanej przez komisanta na rzecz komitenta. Zatem Podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury na zasadach ogólnych, czyli najpóźniej siódmego dnia od dnia wydania towaru (§ 13 cyt. rozporządzenia).

Podsumowując, mając na uwadze powyższe, stanowisko wyrażone przez Podatnika w tym zakresie we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj