Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PP/443-27/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-27/05
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy świadczone na terytorium Polski usługi prania bielizny, wykonywane na ruchomym majątku rzeczowym zleceniodawcy, który jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej w innym kraju członkowskim UE, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


Z przedstawionego przez pytającego stanu faktycznego wynika, że na terytorium Polski świadczy on usługi prania bielizny dostarczanej przez podatnika zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w innym kraju członkowskim UE. Zleceniodawca okazał mu numer identyfikacyjny na potrzeby tego podatku, który został mu wydany przez niemiecką administrację podatkową.

W związku z powyższym zwraca się on z zapytaniem, czy w/w usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Jego zdaniem, usługi te winny zostać zakwalifikowane jako usługi świadczone na ruchomym majątku rzeczowym i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 ppkt c ustawy o podatku od towarów i usług. Obowiązek opodatkowania tych usług ciążyć będzie na usługobiorcy.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony został w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), w myśl którego opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Wg podstawowej zasady określonej w art. 27 ust. 1 tejże ustawy miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Z przepisu art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d tejże ustawy, stanowiącego wyjątek od powyższej zasady, wynika, że w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Warunkiem zastosowania powyższego przepisu wynikającym z art. 27 ust. 8 ustawy jest to, że towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Ponieważ zlecający wykonanie prania bielizny okazał nadany przez niemiecką administrację podatkową numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, miejsce świadczenia tych usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się na terytorium Niemiec.Wcześniej przytoczony przepis art. 5 ust. 1 ustawy wskazuje, że obowiązkowi podatkowemu VAT podlegają usługi, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium kraju. Wobec powyższego należy stwierdzić, że wskazane w zapytaniu usługi prania bielizny nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że wyprana bielizna zostanie wywieziona z Polski nie później, niż w terminie 30 dni od jej wyprania. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż miejsce świadczenia usług znajduje się w Niemczech, zatem winny one być opodatkowane zgodnie z zasadami określonymi w prawie podatkowym tego państwa.

Reasumując ? stanowisko podatnika w przedmiocie zapytania jest prawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj