Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP/443-112/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/443-112/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż budynków
towar używany


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży ww. obiektu (zakładu produkcyjnego) podatnik miał prawo zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 i ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. O podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.)?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż pytający w listopadzie 1993r. nabył z żoną nieruchomość budynkową wraz z gruntem. Przedmiotowa transakcja poza aktem notarialnym została udokumentowana rachunkami uproszczonymi potwierdzającymi nabycie pawilonu meblowego oraz gruntu na którym był posadowiony przedmiotowy budynek. Zgodnie z oświadczeniem strony obiekt ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Budynek ten użytkowany był w celu wykonywania czynności opodatkowanych - produkcja bielizny. W toku użytkowania podatnik ponosił w latach 1996, 1997 oraz 1999 nakłady modernizacyjne przekraczające 30% wartości początkowej zakupionej nieruchomości, kwota podatku naliczonego dotycząca wydatków poniesionych przez podatnika na ulepszenie podlegała odliczeniu obniżając podatek należny.

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowym przypadku sprzedaż wskazanego powyżej obiektu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 oraz ust.6 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty,

art.29 ust.5 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu,

art.43 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;

art.43 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) przez towary używane o których mowa w ust.1 pkt.2 rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów minęło 5 lat;

art.43 ust.6 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr54, poz.535 ze zm.) zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt.2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt.1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych, lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów tutejszy organ podatkowy informuje, iż zwolniona od podatku od towarów i usług jest sprzedaż towarów używanych, którymi są także budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę minęło co najmniej 5 lat. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest to, że w stosunku do tych budynków, budowli lub ich części nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy jednak sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków, oraz użytkował te towary (tj. budynki, budowle i ich części) w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli zatem wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie budynku przekroczyły 30% wartości początkowej (przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek wymienionych enumeratywnie w punktach 1) i 2) ust.6 art.43 ustawy z dnia 11 marca 2004r.), to sprzedaż takiego budynku nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym należy stwierdzić iż przedmiot transakcji spełnia ustawową definicję towaru używanego zawartą w art. 43 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., jednocześnie podatnikowi przy zakupie przedmiotowej nieruchomości (dokonanej w listopadzie 1993r.) udokumentowanej rachunkiem uproszczonym nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na zapis art.19 ust.2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r.

Wydatki na ulepszenie przedmiotu sprzedaży zostały poniesione przez wnioskodawcę w latach 1996, 1997, oraz 1999r. W związku z powyższym tutejszy organ informuje, iż do dnia 01.05.2004r. przy obliczaniu wysokości nakładów ulepszeniowych nie brało się pod uwagę wydatków poniesionych przed 26.03.2002r. co wynikało bezpośrednio z przepisu art.2 ust.6 ustawy z dnia 15.02.2002r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2002r. Nr 19, poz.185). Nowa ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług obowiązująca od dnia 01.05.2004r. uregulowała kwestię zwolnienia z tego podatku towarów używanych w sposób analogiczny, nie uwzględniając jednak przepisu przejściowego. W związku z powyższym przy ustalaniu odpowiedniej stawki podatku VAT (dotyczącej sprzedaży używanej nieruchomości), należy uwzględnić także te nakłady wydatkowane na jej ulepszenie poniesione przed dniem 26.03.2002r. Ma to jednak znaczenie tylko w przypadku nieruchomości wykorzystywanych krócej niż 5 lat na potrzeby działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, po upływie wskazanego okresu wysokość poniesionych nakładów ulepszeniowych nie będzie miała wpływu na określenie prawidłowej stawki podatku.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż dostawa nieruchomości wskazanej w przedmiotowym zapytaniu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 w związku z ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., pomimo, że w trakcie użytkowania obiektu wydatki poniesione na ulepszenie nieruchomości stanowiły kwotę powyżej 30% wartości początkowej nieruchomości a także podatnik korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, jednakże budynek użytkowany był przez wnioskodawcę w okresie dłuższym niż 5 lat (brak spełnienia przesłanki wynikającej z zapisu art.43 ust.6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r.).

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald nadmienia, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj