Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-25/05
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-25/05
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Obniżenie kwoty akcyzy


Słowa kluczowe
obniżka (obniżenie)
podatek akcyzowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi podatku akcyzowego przysługuje prawo pomniejszenia podatku akcyzowego należnego z tytułu sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją, o którym mowa w art. 79 ustawy o akcyzie, już w momencie otrzymania faktury sprzedaży nabywanego samochodu osobowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

postanawiam

uznać stanowisko Strony, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionego we wniosku z dnia 14 listopada 2005r. w zakresie prawa do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 14.11.2005r. Strona złożyła wniosek do Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie dotyczący m.in. udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie prawa podatnika do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów osobowych. Jest dealerem. Przedmiotowe samochody przeznaczone do sprzedaży w kraju przed ich pierwsza rejestracją kupuje na terenie kraju od dwóch spółek działających na terenie Polski, od których otrzymuje faktury dokumentujące zakup pojazdów z wyszczególnionym podatkiem akcyzowym. Podatnik korzysta z przewidzianego w przepisach podatkowych prawa do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu samochodów już w momencie otrzymania od dostawcy faktury z wykazaną kwotą akcyzy nawet w przypadku, gdy faktyczna zapłata za kupiony samochód nastąpi później niż otrzymanie faktury zakupu.

Zapytanie podatnika odnosi się do wyjaśnienia sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) w zakresie prawa podatnika do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 80 ust. 2 ww. ustawy podatnikami akcyzy od samochodów są:

  1. podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju,
  2. importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Natomiast w myśl art. 80 ust. 3 przedmiotowej ustawy obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:

  1. w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;
  2. w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;
  3. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Na podatniku dokonującym jednej z czynności wymienionej w art. 80 ust. 3 ww. ustawy ciąży obowiązek podatkowy. Podatnik rozliczając podatek akcyzowy zgodnie z art. 79 cytowanej ustawy ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (w tym przypadku samochodów osobowych), związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

W myśl art. 79 cytowanej ustawy obniżenie jest możliwe wówczas gdy:

  1. kwota akcyzy została zapłacona,
  2. zapłacona kwota akcyzy jest związana ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem akcyzowym.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 przedmiotowej ustawy podatnik ma obowiązek samoobliczenia i zapłaty akcyzy za okresy miesięczne do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, natomiast art. 18 ust. 1 wymaga od podatnika złożenia deklaracji podatkowej, a w związku z powyższym obniżenia, o którym mowa w art. 79 ustawy można dokonać w deklaracji składanej za miesiąc, w którym zostały spełnione warunki wynikające z art. 79 ustawy o podatku akcyzowym.

Należy jednak podkreślić fakt, iż uprawnienia podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony mają miejsce wówczas, gdy nastąpiła zapłata akcyzy naliczonej w danym miesiącu rozliczeniowym, czyli faktura zakupu z wyszczególnionym podatkiem akcyzowym powinna być zapłacona w danym miesiącu rozliczeniowym.

W związku z powyższym podatnik ma prawo do skorzystania z obniżenia akcyzy już w rozliczeniu za okres, w którym spełnione zostały warunki wynikające z art. 79 przedmiotowej ustawy także w przypadku, gdy odliczona akcyza związana będzie z przyszłymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu akcyzą.

Niniejsza interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj