Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-197-1/05/06
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-197-1/05/06
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
książka
podatek od towarów i usług
sprzedaż


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż detaliczną używanych książek zakupionych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 7 listopada 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT działalności polegającej na sprzedaży detalicznej używanych książek zakupionych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - stwierdza, że stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 7 listopada 2005 r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego Podatniczka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w zakresie opodatkowania podatkiem VAT działalności polegającej na sprzedaży używanych książek zakupionych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą zwraca się z zapytaniem jaką stawką podatku VAT – w świetle przepisów obowiązujących od dnia 21.04.2005 r. należy opodatkować sprzedaż detaliczną książek używanych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 52.50.12-00.00. Ponadto Strona nadmienia, iż omawiane książki skupuje od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Podatniczka stoi na stanowisku, iż zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług sprzedaż detaliczna książek używanych sklasyfikowanych pod nr PKWiU 52.50.12-00.00 jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54 poz 535 ) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r stawkę 0 % stosuje się do: dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
– książek (PKW i U ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60), nut, map i ulotek- oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych.

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Stosownie do art. 120 ust. 4 tej ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4), dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Jak wynika z ww. przepisów dostawa w kraju książek oznaczonych symbolami ISBN podlega opodatkowaniu w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2007r. podatkiem VAT w wysokości 0 %, stosując natomiast procedurę opodatkowania marży zastosowanie ma stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przy czym, zgodnie z art. 120 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. Zatem w przypadku sprzedaży towarów używanych podatnik posiada możliwość dokonania wyboru sposobu rozliczania podatku od towarów i usług. Ma wtedy prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tych towarów.

Jeżeli oprócz zasad opodatkowania marży podatnik stosuje również zasady ogólne, obowiązany jest do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 120 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przepisy prawa w zakresie podatku od towarów i usług oraz przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatniczki wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj