Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świeciu
PDI/415-21/05
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-21/05
Data
2005.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Świeciu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Dotyczy ustalenia rodzaju podatku, który będzie obciążał Spółkę, gdy wspólnicy jako dopłaty do kapitału zakładowego wniosą grunty.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odpowiadając na wniosek Syndyka Masy Upadłości … „…” sp. z o.o. w upadłości z dnia 24 sierpnia 2005r. (data wpływu do organu podatkowego 1 września 2005r.) uzupełniony w dniu 14 listopada 2005r. i 29 listopada 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w części dot. ustalenia rodzaju podatku, który będzie obciążał Spółkę, gdy wspólnicy jako dopłaty do kapitału zakładowego wniosą grunty

Uznaję stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 1 września 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek uzupełniono dnia 14 listopada 2005r. i 29 listopada 2005r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że … „…” sp. z o.o. jest spółką w upadłości. Siedziba Spółki, jak i jej majątek stanowiący masę upadłości ulokowane są na gruntach będących własnością nie Spółki a trzech wspólników, którymi są osoby fizyczne. Wspólnicy podjęli decyzję o przekazaniu tych gruntów na potrzeby Spółki, a konkretnie w celu przyspieszenia procesu ukończenia upadłości.

W związku z decyzją wspólników Syndyk Masy Upadłości zwrócił się do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Jakie podatki będą obciążały Spółkę (a konkretnie masę upadłości) w związku z otrzymaniem tych gruntów, gdy wspólnicy wniosą je jako dopłaty stosowną uchwałą wspólników...

Zdaniem wnioskodawcy jeżeli wspólnicy wniosą grunty jako dopłaty, to nie będzie to obciążało podatkowo Spółki, gdyż dopłaty są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r, o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe ponieważ:

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Prawne podstawy wnoszenia dopłat przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uregulowane zostały w przepisach art. 177-179 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Stąd też, w celu skorzystania z przepisu ustawy podatkowej i w konsekwencji niezaliczenia do przychodów dopłat otrzymanych przez spółkę kapitałową, niezwykle istotnym jest dochowanie – określonych we wspomnianych przepisach kodeksu spółek handlowych – niżej przedstawionych zasad wnoszenia przez wspólników dopłat do kapitału spółki:

  • możliwość nałożenia na wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązku wnoszenia dopłat, wynikać musi z odpowiedniego zapisu w umowie spółki; przy braku takiego zapisu brak jest również możliwości prawnie skutecznego podjęcia takiej uchwały przez zgromadzenie wspólników (art. 177 § 1 K.s.h),
  • umowa spółki określa w jakiej wielkości w stosunku do udziałów może maksymalnie być nałożona dopłata (art. 177 § 1 K.s.h.),
  • wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników, przy czym jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, do dopłat tych również stosuje się przepis dotyczący równomiernego ich nakładania i uiszczania. W sytuacji jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty spółce odsetek ustawowych (art. 178 K.s.h.),
  • dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179 K.s.h.).

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów Kodeksu spółek handlowych dopłaty, które mogą mieć wyłącznie charakter pieniężny, wnoszone są w celu powiększenia majątku spółki lub pokrycia strat bilansowych.

Ponadto aby możliwe było uznanie danej czynności prawnej za „dopłatę” w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych i żeby w konsekwencji taka dopłata nie stanowiła przychodu spółki ją otrzymującej – stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 11 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – spełnione muszą być łącznie wszystkie wyżej wymienione warunki wnoszenia dopłat do spółki. Z kolei, niespełnienie któregokolwiek z nich powoduje, że takiej czynności prawnej nie można uznać za wniesioną przez wspólników spółki dopłatę w rozumieniu art. 177-178 Kodeksu spółek handlowych, a w konsekwencji „dopłata” taka nie korzysta z wyłączenia jej z przychodów spółki ją otrzymującej, na podstawie wspomnianego art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego grunty wniesione przez wspólników do kapitału zakładowego spółki nie mogą być uznane jako dopłaty, zatem zajęte przez wnioskodawcę własne stanowisko w sprawie należy uznać za nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jeżeli jednak podatnik zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja – w myśl art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj