Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DC/436/38b/05/MK
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DC/436/38b/05/MK
Data
2005.11.10



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
projektowanie
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
czy zbycie praw do projektów budowlanych obejmujących koncepcję zagospodarowania przestrzennego i projektu budowlanego do pozwolenia na budowę I etapu inwestycji nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC?,


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §4 w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa /t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy zbycie praw do projektów budowlanych obejmujących koncepcję zagospodarowania przestrzennego i projektu budowlanego do pozwolenia na budowę I etapu inwestycji nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC..., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę sprzedaży praw do nieruchomości oraz praw do projektów budowlanych.

Spółka nabywa od Sprzedawcy prawo do projektów budowlanych obejmujących koncepcję zagospodarowania przestrzennego i projekt budowlany do pozwolenia na budowę I etapu inwestycji. Projekty te, wraz z całą związaną z nim dokumentacją wymaganą przez przepisy prawa budowlanego, zostały przygotowane na zlecenie Sprzedawcy przez uprawnionych architektów. Sprzedawca na mocy zawartych umów ma pełne prawo do dysponowania tymi projektami, w tym do ich zbycia.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma art.2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz.399/ który stanowi, iż nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art.1 ust.1 pkt 1 lit.”a” w/c ustawy, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art.8 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./, przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ponieważ zbycie praw do projektów budowlanych obejmujących koncepcję zagospodarowania przestrzennego oraz projekt budowlany, stanowi usługę w rozumieniu przepisów o VAT oraz czynność ta nie zawiera się w wyłączeniach spod opodatkowania, przedmiotowa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie na podstawie art.2 pkt 4 ustawy o pcc nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony-do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §1 i 2 Ordynacja podatkowa).

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy jedynie do czasu zmiany przepisów na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie jest zobowiązany przepisami prawa do informowania o zmianach przepisów, na podstawie których została udzielona niniejsza interpretacja.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (art.236 §2 pkt 1 Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj