Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/181/04
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/181/04
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż środków trwałych
stawki podatku
towar używany
zakończenie budowy


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy sprzedaży hali produkcyjnej, kórej budowa nie została ukończona, oraz wyposażenia tej hali w postaci maszyn i urządzeń?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 24 sierpnia 2004 r. (data wpływu 25.08.br.) w sprawie zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dla hali produkcyjnej w budowie, wyposażenia tej hali w postaci maszyn i urządzeń - uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Pod pojęciem towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 i pkt 2, należy rozumieć budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, a pozostałe towary - z wyjątkiem gruntów - których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.Zwrot „zakończono budowę” użyty w art. 43 ust. 2 ustawy należy interpretować zgodnie z dyrektywami wykładni językowej. W związku z tym, przez pojęcie „zakończenie budowy” należy rozumieć stan, w którym budowany obiekt spełnia określone wymogi techniczne i nadaje się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

W sprawie dotyczącej opisanego stanu faktycznego, przedmiotem dostawy ma być budynek, którego budowa nie została ukończona. Zatem nie została spełniona przesłanka określona w powołanym art. 43 ust. 2 pkt 1, pozwalająca na zakwalifikowanie tego obiektu do towarów używanych.
Wobec powyższego, dostawa przedmiotowej nieruchomości nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 i winna być opodatkowania według stawki podstawowej w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Obiekt budowlany - rozpoczęty, wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym jest klasyfikowany na podstawie klasyfikacji statystycznych jako budynek w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych (opinia GUS z dnia 19.04.1999 r. Nr SRI-4-WSK-12-535/99).
Wobec powyższego, przy określaniu podstawy opodatkowania należy uwzględnić treść art. 29 ust. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy budynku stawką właściwą dla budynku opodatkowany będzie również grunt związany z tym budynkiem.

Natomiast, aby ustalić uprawnienie do korzystania ze zwolnienia przy dostawie rzeczy ruchomych (maszyn i urządzeń), o których mowa w pytaniu, należy ustalić:
- czy towar był używany przez pół roku,
- czy dokonującemu dostawy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu,
- czy dostawa dokonywana jest przez użytkownika.

Jeżeli spełnione zostały łącznie wszystkie określone powyżej warunki to dostawa tych urządzeń będzie korzystała ze zwolnień. Z pisma Spółki wynika, iż urządzenia nie były wykorzystywane do produkcji, zatem zwolnienie określone w art. 43 ust. 2 nie znajduje w tym przypadku zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj