Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DC/436/41/05/HB
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DC/436/41/05/HB
Data
2005.11.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przelew bankowy
przelew zagraniczny
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
1. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta pomiędzy spółką polską (pożyczkobiorca) a spółką zagraniczną w sytuacji, gdy łącznie spełnione będą warunki:
- umowa pożyczki zostaje zawarta za granicą i środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki w dniu zawarcia umowy znajdują się za granicami Polski?
2. Czy przelew środków pieniężnych na krajowy rachunek bankowy pożyczkobiorcy dokonany po dniu zawarcia umowy pożyczki będzie miał wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych?
3. Czy uruchomienie pożyczki (przelew środków pieniężnych) poprzez bezpośrednią spłatę zobowiązań pożyczkobiorcy wobec innego podmiotu (spółki zagranicznej) będzie mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 w związku z §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) w związku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności oraz obowiązujący stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest stroną umowy pożyczki (pożyczkobiorcą) zawartej ze spółką prawa handlowego z siedzibą w Pradze, Republika Czeska. Tam też została podpisana umowa pożyczki. Środki pieniężne w chwili podpisania umowy pożyczki znajdowały się na zagranicznym rachunku bankowym pożyczkodawcy. Faktyczny przelew środków pieniężnych nastąpi w terminie późniejszym bezpośrednio na krajowy rachunek bankowy Spółki albo na zagraniczny rachunek bankowy innego wierzyciela Spółki (nierezydenta) z zaznaczeniem, że stanowi on zapłatę za zobowiązania pożyczkobiorcy wobec tej firmy.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta pomiędzy spółką polską (pożyczkobiorca) a spółką zagraniczną w sytuacji, gdy łącznie spełnione będą warunki:

- umowa pożyczki zostaje zawarta za granicą i środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki w dniu zawarcia umowy znajdują się za granicami Polski...

2. Czy przelew środków pieniężnych na krajowy rachunek bankowy pożyczkobiorcy dokonany po dniu zawarcia umowy pożyczki będzie miał wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych...

3. Czy uruchomienie pożyczki (przelew środków pieniężnych) poprzez bezpośrednią spłatę zobowiązań pożyczkobiorcy wobec innego podmiotu (spółki zagranicznej) będzie mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Strony w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie art.1 ust.4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych(t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz.399).

Ad.1)

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki objęte są opodatkowaniem tym podatkiem. Stosownie do przepisu art.1 ust.4 w/w ustawy o pcc, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Skutek podatkowo-prawny objęcia czynności cywilnoprawnej powołanymi przepisami prawa ustawodawca warunkuje miejscem, w którym znajduje się przedmiot tej czynności, tj. terytorium RP. Jeżeli pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku, będące przedmiotem umowy pożyczki, znajdowały się w chwili zawierania umowy pożyczki poza granicami RP, wówczas umowa taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - zgodnie z art.1 ust.4pkt 1 tej ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa pożyczki została zawarta poza terytorium RP i pieniądze będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili zawierania umowy znajdowały się również poza terytorium RP - wobec czego umowa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ad.2)

Zgodnie z art.3 ust.1 pkt 1 ustawy o pcc obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Zatem w przedmiotowej sprawie jest to dzień podpisania umowy pożyczki. Nie ma znaczenia sposób przekazania przedmiotu pożyczki do kraju.

Ad.3)

Uruchomienie omawianej pożyczki poprzez przelew środków pieniężnych bezpośrednio na zagraniczny rachunek bankowy innego wierzyciela Spółki, z zaznaczeniem że stanowi on zapłatę za zobowiązania pożyczkobiorcy wobec tej firmy nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jego wydania. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy jedynie do czasu zmiany przepisów na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie jest zobowiązany przepisami prawa do informowania o zmianach przepisów, na podstawie których została udzielona niniejsza interpretacja.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (art.236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj