Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPD-415/15/05/ES
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPD-415/15/05/ES
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
bon towarowy
fundusz świadczeń socjalnych
niepełnosprawni


Pytanie podatnika
Czy otrzymane talony z okazji świąt, które są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w przypadku osób niepełnosprawnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek Pani B., o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ talony otrzymane z zakładu pracy z okazji świąt, które finansowane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w przypadku osób niepełnosprawnych korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika że, podatnik z powodu wady słuchu ma ustalony stopień niepełnosprawności. Pracuje zawodowo w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie. Z okazji świąt pracownicy otrzymują talony, które są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i od których pracodawca jako płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm./ wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 złotych, przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

W związku z powyższym otrzymane talony bez względu na ich wartość , sposób sfinansowania ich zakupu przez pracodawcę stanowią dla pracowników, w tym również pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tutejszy Urząd Skarbowy wyjaśnia, że powołany przez Panią artykuł z „Rzeczpospolitej” ukazuje tylko niektóre dochody /świadczenia/ zwolnione od podatku dochodowego na mocy art. 21 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługujące podatnikom i nie wynika w jakikolwiek sposób z tego artykułu , iż talony dla osób niepełnosprawnych są zwolnione od podatku.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja – zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj