Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-179-1/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-179-1/05
Data
2005.12.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
pożyczka
wydatki inwestycyjne
zakup


Pytanie podatnika
Czy można odliczać podatek naliczony wynikający z faktur zakupów inwestycyjnych związanych z remontem budynku filharmonii, finansowanych z otrzymanych pożyczek i dotacji inwestycyjnych z Urzędu Marszałkowskiego?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 3 października 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych związanych z remontem filharmonii, sfinansowanych dotacją otrzymaną z Kontraktu Wojewódzkiego, pożyczki W.F.R.O.Ś. i G.W. oraz środków własnych Filharmonii czyli dotacji inwestycyjnych z Urzędu Marszałkowskiego – stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 3 października 2005 r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych związanych z remontem f., sfinansowanych dotacją otrzymaną m.in. z Urzędu Marszałkowskiego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

W F. X prowadzone są ogromne prace inwestycyjne – remont budynku, sfinansowany dotacją z Kontraktu Wojewódzkiego, pożyczki W.F.R.O.Ś. i G.W. oraz środków własnych F.czyli dotacji inwestycyjnych z Urzędu Marszałkowskiego.

W świetle powyższego Strona zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie – czy dokonując zakupów inwestycyjnych przy remoncie budynku finansowanych opisanymi wyżej środkami może odliczać związany z nimi podatek VAT naliczony na ogólnych warunkach.

Zdaniem F.można odliczać podatek VAT naliczony przy zakupach związanych z remontem budynku, finansowanych dotacjami czy środkami z funduszy strukturalnych. W związku z faktem, iż działalność Strony związana jest ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną z VAT, będzie ona odliczała podatek VAT od zakupów inwestycyjnych wskaźnikiem procentowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 niniejszej ustawy, obniżenia kwoty zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Wyjątkiem od tego są przypadki, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (np. w przypadku podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo od podatku dochodowego) oraz przypadków określonych w art. 88 ust. 3 ustawy. Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem jeżeli zakupy zostały sfinansowane z dotacji i będą one wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatek naliczony od tych zakupów podlega odliczeniu od podatku należnego na ogólnych zasadach. Zdaniem tutejszego organu, fakt otrzymania dotacji przez Jednostkę pozostaje bez wpływu na rozliczenie podatku naliczonego, o ile dokonane zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podkreślić także należy, iż dla skutecznej możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu dokonywanych zakupów, bez znaczenia pozostanie fakt, iż są one finansowane m.in. z dotacji inwestycyjnej Urzędu Marszałkowskiego. Otrzymanie dotacji, subwencji czy innej dopłaty o podobnym charakterze może skutkować obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku VAT wyłącznie w trybie przewidzianym w ramach art. 29 ust. 1, tj. wówczas, gdy dotacja związana jest bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dotacja została przyznana na remont filharmonii, zatem w rozumieniu art. 29 ust. 1 nie jest związana bezpośrednio ze świadczonymi przez F. usługami – nie stanowi więc dopłaty do ich ceny, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Fakt otrzymania dotacji inwestycyjnej i jej wydatkowania dla potrzeb realizowanych inwestycji, jak wspomniano wyżej pozostanie bez znaczenia, a o możliwości odliczenia podatku decydować będzie wyłącznie spełnienie przesłanki pozytywnej określonej normą art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – tj. związek dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Zatem stanowisko Strony dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów oraz wydatków inwestycyjnych związanych z remontem f., sfinansowanych dotacją Kontraktu Wojewódzkiego, pożyczki W.F.R.O.Ś. i G.W. oraz środków własnych F.czyli dotacji inwestycyjnych z Urzędu Marszałkowskiego jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj