Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/185/04
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/185/04
Data
2004.11.05



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
decyzja administracyjna
drogi publiczne
odszkodowania
organ władzy publicznej
podatnik podatku od towarów i usług
wywłaszczenie nieruchomości
zajęcie nieruchomości
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy organ władzy publicznej dokonując następujących czynności:
1) wywłaszczenia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego dokonanej w drodze decyzji na podstawie art. 113 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), za które przysługuje odszkodowanie,
2) zwrotu wywłaszczonej nieruchomości z równoczesnym zwrotem odszkodowania lub nieruchomości wydanej zamiennie w drodze decyzji administracyjnej na podstawie art. 136 i art. 40 ustawy o gospodarce nieruchomościami,
3) wypłaty odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi publiczne na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 33, poz. 872 ze zm.);
powinien mieć na względzie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czy też, zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, nie jest on podatnikiem podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo znak SGG 7722-59/04 w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w odniesieniu do nw. czynności:

    1) wywłaszczenia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego dokonanej w drodze decyzji na podstawie art. 113 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), za które przysługuje odszkodowanie,
    2) zwrotu wywłaszczonej nieruchomości z równoczesnym zwrotem odszkodowania lub nieruchomości wydanej zamiennie w drodze decyzji administracyjnej na podstawie art. 136 i art. 40 ustawy o gospodarce nieruchomościami,
    3) wypłaty odszkodowań za nieruchomości zajęte pod drogi publiczne na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 33, poz. 872 ze zm.);

- wyjaśnia, co następuje:

Ad. 1 i 3). Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, jest m.in. przeniesienie z nakazu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
Z powyższego wynika, iż na podstawie powołanego art. 7 ust. 1 pkt 1 czynność wywłaszczenia nieruchomości dokonywana w drodze decyzji administracyjnej co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać po stronie dotychczasowego właściciela nieruchomości, który z tytułu wywłaszczenia otrzymuje odszkodowanie. Zaznaczyć należy, że zaliczenie tego rodzaju czynności do dostaw towarów nie będzie w większości przypadków znaczyło faktycznego opodatkowania, bowiem wywłaszczenie dotyczy zazwyczaj własności prywatnej. Wobec tego, podmiot pozbawiony własności nie działa w tej sytuacji w charakterze podatnika.

Starostwo Powiatowe, wypłacając świadczenie ekwiwalentne w postaci odszkodowania na rzecz osoby wywłaszczonej, nie wykonuje czynności wymienionej w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie jest zatem z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.
Analogiczne rozwiązania dotyczą sytuacji, gdy przeniesienie własności nieruchomości następuje z mocy prawa w przypadku nieruchomości zajętych pod drogi publiczne.

Ad. 2). Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności realizowanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zapytanie dotyczy sytuacji, gdy wywłaszczona uprzednio nieruchomość staje się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu i, w drodze decyzji administracyjnej, zostaje zwrócona poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy. Starosta, wydając decyzję o zwrocie nieruchomości, działa w charakterze organu władzy publicznej, realizując zadania wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami - zatem, na podstawie cyt. art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest uznawany za podatnika podatku od towarów i usług. Wobec tego, czynność ta nie rodzi powstania obowiązku podatkowego w tym podatku.

Jeżeli w ramach odszkodowania przyznana została nieruchomość zamienna, to zwrot tej nieruchomości może rodzić obowiązek podatkowy po stronie osoby wywłaszczanej - na zasadach omówionych w punktach 1 i 3 nin. pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj