Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1911/2005/ADB
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1911/2005/ADB
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
basen
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usługi w zakresie obsługi i konserwacji obiektów sportowo - rekreacyjnych w budownictwie mieszkaniowym.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.18 ust.1, art.51 ust.1 pkt 2 lit.b, ust.4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r Nr 11 poz.50 z późn.zm.), art.41 ust.1, art.146 ust.1 pkt 2 lit.a, ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2005r /data wpływu 19.08.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące stawki podatku obowiązującej przy usługach związanych z konserwacją instalacji basenowych., uzdatniania wody w basenie, porządkowe za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.08.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 18.08.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obsługi i konserwacji obiektów sportowo - rekreacyjnych, co obejmuje czynności związane z konserwacją instalacji basenowych., uzdatnianie wody w basenie, usługi porządkowe. Usługi te są świadczone w przeważającej części dla Wspólnot Mieszkaniowych oraz Spółdzielni Mieszkaniowych. Podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Zapytanie
Jaką stawką należy opodatkować ww. usługi, na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz ustawy z dnia 11 marca 2004r w sprawie podatku od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Usługi w zakresie obsługi i konserwacji obiektów sportowo - rekreacyjnych powinny być opodatkowane stawką 7%, jako związane z infrastruktura towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r stosuje się stawką w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z przepisem art.146 ust.2 tej ustawy - przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust.1 pkt 2 lit.a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie zaś z przepisem art.146 ust.3 ww. ustawy - przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust.1 pkt 2 lit.a, rozumie się:
1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.
Przed 1 maja 2004r obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W myśl przepisu zawartego w art.51 ust.1 pkt 2 lit.b ww. ustawy - do robót budowlano - montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie zaś z przepisem art.51 ust.4 tej ustawy przez obiekty infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, o których mowa w ust.1 pkt 2 lit.b, rozumie się:
1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,jeżeli związane są one z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 3. Ustawy prawo budowlane (Dz.U. z 2003r Nr 207 poz.2016 z późn.zm.) - przez obiekt budowlany należy rozumieć:
1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi
2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami
3. obiekt małej architektury
Przez budynek - należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach,przez budowlę - należy rozumieć każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, estakady, tunele, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,
Natomiast przez obiekt małej architektury - należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki,
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż wykonywanych przez podatnika czynności - w zakresie obsługi i konserwacji obiektów sportowo - rekreacyjnych, co obejmuje czynności związane z konserwacją instalacji basenowych., uzdatnianie wody w basenie, usługi porządkowe, nie można uznać za roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Usługi wykonywane przez podatnika nie zawierają się bowiem w katalogu czynności określonych powyżej, uznanych w myśl ustawy o podatku od towarów i usług za usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.
Tak więc, pomimo iż usługi te wykonywane są na rzecz Wspólnot lub Spółdzielni Mieszkaniowych - podlegają opodatkowaniu stawką podstawową tj.22%, na mocy przepisu art.41 ust.1 ww. ustawy.Także w okresie przed wejściem Polski do Unii Europejskiej - na mocy obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - czynności wykonywane przez podatnika były opodatkowane stawką 22%, na mocy przepisu 18 ust.1 tej ustawy.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj