Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PD-415/23/GJ/05
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/23/GJ/05
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy mając orzeczony lekki stopień niepełnosprawności można odpisać od podatku w 2005 roku wydatek na zakup okularów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego dnia 29.11.2005 r. wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia wydatku poniesionego w 2005 r. na zakup okularów w ramach ulgi rehabilitacyjnej

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 29.11.2005 r. do tut. organu wpłynął Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 06.12.2005 r. (data wpływu 12.12.2005 r.) uzupełniła Pani złożony wniosek. W piśmie zwrócono się z zapytaniem czy mając orzeczony lekki stopień niepełnosprawności można odpisać od podatku w 2005 roku wydatek na zakup okularów. Przedstawiając we wniosku swoje stanowisko, stwierdza Pani, że przysługuje jej prawo odliczenia poniesionego wydatku na zakup okularów. Uzasadniając swój pogląd, wskazuje Pani, iż zakup ten był niezbędny z uwagi na pogorszenie się wzroku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną o lekkim stopniu niepełnosprawności. Orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 05.06.2003 r. uznana Pani została za osobę o lekkim stopniu niepełnosprawności, gdzie podano jako przyczynę niepełnosprawności § 26 pkt 1 lit.d Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 66 z 2002 r., poz. 604). Z brzmienia przytoczonego przepisu wynika, iż stopień niepełnosprawności ustala się, uwzględniając: psychozy i zespoły psychotyczne. Ponadto, na podstawie przedłożonych faktur VAT stwierdzono, iż zakupiła Pani dwie pary szkieł okularowych wraz z oprawą, przy czym jedna para ze szkłami antyrefleksyjnymi do pracy przy komputerze.

W świetle przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, można obniżyć o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7h oraz w ust. 13a tego artykułu.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek (art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na cele rehabilitacyjne, podlegają odliczeniu od dochodu, tylko wówczas, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdyby zostały one częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków (art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z przedmiotem Pani wniosku, należy również odwołać się do przepisu art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego treść stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na:

  • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na uwadze powyższe istotne jest, aby rodzaj wydatków związanych z daną osobą odpowiadał rodzajowi i przyczynie niepełnosprawności.Wydatki na cele rehabilitacyjne to wydatki związane z przywracaniem w możliwie wysokim stopniu sprawności organizmu oraz przystosowaniem osoby niepełnosprawnej do czynnego udziału w życiu społecznym.Mając na względzie wyżej przytoczony przepis należy stwierdzić, że określenie "indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji", oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym, konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo - rehabilitacyjne oraz pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi pozostawać ścisły związek, zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji oraz przywracaniu sprawności organizmu.

Zamknięty katalog wydatków określonych w art. 26 ust. 7a ustawy oznacza, że tylko wydatki tam wymienione zostają uznane za wydatki na cele rehabilitacyjne, których poniesienie uprawnia do odliczeń. Ważne jest, aby rodzaj wydatków związanych z daną osobą odpowiadał rodzajowi lub przyczynie niepełnosprawności. Dlatego orzeczenie o niepełnosprawności, w którym podany jest stopień i przyczyna niepełnosprawności, jest dokumentem rozstrzygającym o tym, które wydatki dana osoba może zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne.A zatem, aby skorzystać z odliczenia od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować obok ich indywidualnego przeznaczenia, także niezbędność w rehabilitacji stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych przez Panią dokumentów wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną o lekkim stopniu niepełnosprawności. Orzeczony stopień ma charakter stały. Jako przyczynę niepełnosprawności w wydanym Orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności powołano się na § 26 pkt 1 lit.d Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 66 z 2002 r., poz. 604), z którego wynika iż przyczyną orzeczonej niepełnosprawności jest wystąpienie naruszenia sprawności organizmu i zakres tego naruszenia spowodowany jest przez psychozy i zespoły psychotyczne. Dołączone do wniosku orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie wymienia jako przyczyny niepełnosprawności wrodzonych lub nabytych wad narządu wzroku. Natomiast powołane przez Panią "zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności" z dnia 11.10.2005 r. wydane przez lekarza okulistę, nie jest dokumentem uprawniającym do ulg rehabilitacyjnych.W odniesieniu do poniesionego przez Panią wydatku na zakup okularów należy stwierdzić, iż sprzęt ten nie ma związku z Pani niepełnosprawnością określoną w orzeczeniu. Niewątpliwie okulary ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, jednakże w Pani przypadku, nie służą rehabilitacji wynikającej z orzeczonej niepełnosprawności.

W świetle powyżej powołanych przepisów prawnych oraz stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, postanowiono jak na wstępie.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj