Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1/216/MH/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1/216/MH/05
Data
2005.08.18


Referencje


Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentacja
eksport towarów
potwierdzenie
wywóz towarów
zaginięcie dokumentu


Pytanie podatnika
Spółka dokonała w 2004 r. (w listopadzie i grudniu) sprzedaży eksportowej towaru do Stanów Zjednoczonych. Oryginały dokumentów SAD 3 dotyczące powyższych dostaw zaginęły i w związku z tym faktem Spółka zwróciła się z prośbą do urzędu w Heerlen (Holandia) o potwierdzenie wywozu towarów poza wewnątrzwspólnotowy obszar celny. W odpowiedzi Spółka otrzymała w miesiącu maju 2005 r. kserokopie dokumentów SAD 3 potwierdzone przez urząd celny wyjścia poza obszar Wspólnoty - na dokumentach tych znajdują się oryginalne pieczęcie urzędu celnego w Rotterdamie. Spółka jest również w posiadaniu konosamentów dotyczących wywozu powyższych towarów, których daty są zgodne z dokumentami SAD 3.Wątpliwości Spółki dotyczą uznania, czy będące w Jej posiadaniu dokumenty dostarczone przez urząd celny w Rotterdamie są wystarczającym dowodem na potwierdzenie wywozu towarów poza wewnątrzwspólnotowy obszar celny oraz w konsekwencji, iż ma Ona prawo do zastosowania, w myśl art. 41 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do tych towarów stawki podatku w wysokości 0%.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 18 lipca 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania stawki 0% przy eksporcie towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono w dniu 29 lipca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka dokonała w 2004 r. (w listopadzie i grudniu) sprzedaży eksportowej towaru do Stanów Zjednoczonych. Oryginały dokumentów SAD 3 dotyczące powyższych dostaw zaginęły i w związku z tym faktem Spółka zwróciła się z prośbą do urzędu w Heerlen (Holandia) o potwierdzenie wywozu towarów poza wewnątrzwspólnotowy obszar celny. W odpowiedzi Spółka otrzymała w miesiącu maju 2005 r. kserokopie dokumentów SAD 3 potwierdzone przez urząd celny wyjścia poza obszar Wspólnoty - na dokumentach tych znajdują się oryginalne pieczęcie urzędu celnego w Rotterdamie. Spółka jest również w posiadaniu konosamentów dotyczących wywozu powyższych towarów, których daty są zgodne z dokumentami SAD 3.
Wątpliwości Spółki dotyczą uznania, czy będące w Jej posiadaniu dokumenty dostarczone przez urząd celny w Rotterdamie są wystarczającym dowodem na potwierdzenie wywozu towarów poza wewnątrzwspólnotowy obszar celny oraz w konsekwencji, iż ma Ona prawo do zastosowania, w myśl art. 41 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do tych towarów stawki podatku w wysokości 0%.
Zdaniem Spółki przedmiotową sprzedaż można uznać jako sprzedaż eksportową z prawem do zastosowania stawki 0%, bowiem zgodnie z przepisem art. 41 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku w eksporcie towarów wynosi 0%, jeżeli podatnik posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. W konsekwencji wysokość opodatkowania powyższych transakcji wynosi 0% w związku z czym Spółka winna dokonać korekty podatku należnego w miesiącu wykazania danej sprzedaży jako krajowej, opodatkowanej 22% podatkiem, czyli w miesiącu grudniu i styczniu 2005 r.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stanowisko Podatnika w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, stosownie do postanowień przepisu art. 2 pkt 8 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 1 czerwca 2005 r., należy rozumieć potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ww. ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 cyt. ustawy w eksporcie towarów stawka podatku od towarów i usług wynosi 0%. Stawka ta ma zastosowanie pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc podatnik otrzymał dokument celny potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 ww. ustawy). Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6 nie zostanie spełniony, podatnik - w myśl art. 41 ust. 7 ustawy - nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W przypadku, gdy podatnik nie otrzyma wspomnianego dokumentu w terminie określonym powyżej, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art. 41 ust. 8). Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów (art. 41 ust. 9
w brzmieniu obowiązującym do 1 czerwca 2005 r.).
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zastosowanie stawki podatku 0% przy eksporcie towarów możliwe jest pod warunkiem, iż Podatnik posiada dokument celny potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Ustawa o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze nie wskazują jednoznacznie jakie dokumenty Podatnik winien posiadać, aby stanowiły one potwierdzenie tego, iż dana transakcja w istocie stanowi eksport towarów i uprawniały go do preferencyjnej stawki podatku. Zasadnym zatem jest odwołanie się do przepisów celnych i wynikającej z nich oficjalnej instrukcji Ministerstwa Finansów dotyczącej zasad potwierdzania eksportu. W świetle powyższych dokumentem potwierdzającym eksport towarów jest Jednolity Dokument Administracyjny (SAD - karta SAD 3). Fakt fizycznego wywozu towarów urząd celny wyjścia - urząd, przez który towary będące przedmiotem eksportu są faktycznie wywożone poza obszar Wspólnoty - potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 poprzez przystawienie odpowiednich pieczęci.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nie otrzymała oryginału kart SAD 3 z potwierdzeniem wywozu towarów przez urząd celny wyjścia. W wyniku podjętych działań Podatnik otrzymał kserokopie tych dokumentów potwierdzone przez urząd celny wyjścia poza obszar Wspólnoty w Rotterdamie. W związku z powyższym, w ocenie tut. organu, w zaistniałej sytuacji otrzymane przez Spółkę kserokopie kart SAD 3 z oryginalną pieczęcią urzędu celnego wyjścia spełniają warunek określony w art. 41 ust. 6 ustawy uprawniający do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%. W konsekwencji Spółka ma możliwość dokonania korekty rozliczenia podatku poprzez złożenie korekty deklaracji, za miesiąc, w którym wykazano dostawę towarów i opodatkowano wg stawki właściwej dla dostawy krajowej.
Korekta ta winna polegać na pomniejszeniu wykazanej uprzednio kwoty podatku należnego za ten miesiąc o podatek należny, z tytułu sprzedaży, która została zaewidencjonowana jako krajowa. Towarzyszyć temu powinno również zmniejszenie wartości sprzedaży w tej stawce i wykazanie tej samej kwoty jako sprzedaży eksportowej, objętej stawką 0%.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj